Türk kamu yönetiminde tarımsal örgütlenme boyutunda 1980 sonrası dönemde yaşanan dönüşüm: Türkiye Zirai Donatım Kurumu örneği
Changing part of the agricultural organization in Turkish public administration in era after 1980: Example of Turkish agricultural equipment institution
- Tez No: 162327
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YEŞİM EDİS ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET 20. yy 'm son çeyreğinden itibaren toplumların sosyal ve ekonomik yapılan hızlı bir değişim sürecine girmiştir. Bu değişim sürecinden temel toplumsal kurumlardan biri olan devlet de etkilenmiştir. Bu etkileşim sonucunda devletin yerine getirdiği işlevler ve üstlendiği rollerde değişim meydana gelmiştir. Bu değişimin temelinde; 1970'li yıllarda ortaya çıkan ekonomik krizler ve krizden çıkmak için üretilen politikalar ile teknolojik yenilikler, üretim sürecinde meydana gelen değişimin ve yeni üretim sürecinin yansımaları, dünya ekonomik sisteminin gerek aktörlerinin değişmesi gerekse dünya ekonomik sisteminin nitelik olarak değişmesi ve sermayenin uluslararasılaşması anlamında küreselleşme olgusu vardır. Yaşanan bu gelişmeler çerçevesinde 1980 sonrası dönemde Türk kamu yönetimi sisteminde de değişim meydana gelmiştir. Bu dönemde kamu yönetiminde meydana gelen değişim, 1980 sonrası dönemde üretim sürecinde uygulanan esneklik ilkesinin kamu yönetimine uygulanmasıyla paralel olarak ortaya çıkan yönetişim kavramıyla özelleştirme, bağımsız idari otoriteler, yerelleşme ve kamu hizmetlerinin çeşitli anlaşmalarla özel sektöre devri yönünde olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, yaşanan küreselleşme olgusunun ekonomik ve sosyal alanda meydana getirdiği değişimden Türk kamu yönetimi sisteminde tarımsal örgütlenmenin ne yönde etkilendiğidir. Bu çerçevede küreselleşme olgusu kavramsal çerçevede ele alınmış, üretim sürecinde meydana gelen değişmeler ve bu sürecin sosyal, ekonomik ve siyasi alandaki etkileri değerlendirilmiş, bunların tarımsal örgütlenmeye etkileri ve kurumsal bazda örnek olarak Türkiye Zirai Donatım Kurumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the last quarter of 20th century, social and economical structures of societies have entered into a process of changing. State, as one of the main social institutions, has also been influenced by this process. At the end of this interaction, a differentiation has occurred in functions performed by state and in roles undertaken by it (state.) Those seem to be at the base of this differentiation; Economical booms occurring in 1970's, policies which were developed in order to overcome the boom, technological innovations, reflections of change occurring in 'process of producing' and of 'new producing process', both the differentiation of world economical system's actors and the differentiation regarding to the qualification of world economical system, and ultimately, 'globalization phenomenon' in terms of internationalization of capital. By these developments, Turkish public administration system has also changed in era after 1980. The differentiation occurring in public administration in this era has advanced in favor of Governance, which has appeared parallel with application of 'elasticity principle' in producing process after 1980's, privatization, independent administrative authorities, localization, and transferring public services to the private sector by miscellaneous treaties. Main goal of this study is to discuss how and from which aspects agricultural organization in Turkish public administration system has been influenced by the changes in economical and social areas which the 'globalization phenomenon' caused. In this concern, 'globalization' has been discussed in a conceptional frame, developments in process of producing and effects of this process on social, economical and political areas have been assessed, effects of these issues on agricultural organization and as a sample in institutional base 'Turkish Agricultural Equipment Institution' have been examined. VI