Türkiye'de sosyal güvenliğin finansmanı sorunu ve çözüm önerileri
The financing problem of social security in Turkey and advices of solution
- Tez No: 162328
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL AKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
ÖZET Sosyal güvenlik, bireyleri fizyolojik, mesleki ve sosyo-ekonomik risklere karşı koruyan bir sistemdir. Sosyal güvenlik bir amaç olup, sosyal sigortalar, sosyal yardım ve hizmetler ile sosyal teşvik uygulamaları bu amaca ulaşılmasını sağlayan başlıca araçlardır. Sosyal güvenlik sistemlerinin en önemli amacı, birey ve ailesine güven duygusu vermek, onları yarın endişesinden kurtarmaktır. Ancak, bugün Türk sosyal güvenlik sistemi insanlara bu güveni verememektedir. Türk Sosyal Güvenlik Sistemi, günümüzde önemli sorunlarla karşı karşıyadır. Primlerin tahsilinden, fonların değerlendirilmesine kadar bir dizi finansman problemini yaşamaktadır. Kapsam bakımından herkesi, her tehlikeye karşı koruma, kapsamına alma ile sağlanan sosyal güvenlik garantisinin yetersizliği ve bir kurumdan diğerine görülen farklılıklar, bu sorunların ilk akla gelenleridir. Sosyal güvenlik sistemimizin karşılaştığı problemlerin çoğunu, sistemin finansal ve kurumsal yapısından kaynaklanan sıkıntılar oluşturmaktadır. Türk sosyal güvenlik sisteminin içinde bulunduğu mali/finansal kriz uzunca bir zamandır gündemi meşgul etmekte, Kurumların açıklarının her yıl büyüdüğü ve artık reforma tabi tutmak gerektiği Türkiye'de hemen herkes tarafından ifade edilmektedir. Sosyal güvenlik sistemimizin reform ihtiyacı gerçekliktir. Ancak sistemin nasıl bu hale geldiğinin bilinmesinde yarar bulunmaktadır. Çünkü geleceğin ve yeni sistemin doğru kurulabilmesi için teşhisin doğru yapılması gerekmektedir. Ülkemizdeki sorunlar sistemden kaynaklanmayıp onun özünden uzaklaşılarak tahrip edilmesinden doğmuştur. Bu çalışmanın esas amacı; sosyal güvenlikle ilgili sorunları bütün yönleriyle ele almak değildir. Fakat problemlerin kaynağım oluşturan veya şiddetini arttıran finansal ve yapısal sorunların genel bir analizini yapmak bu sorunların çözümüne yönelik öneriler sunmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social security is the system that protects individuals from the physiological, occupational and socio-economic risks. Social security is the aim and social insurances, social help and services and the applications of social encouragement are the main tools, which help to reach that aim. The most important aim of the social security systems is giving the feeling of confidence to the individual and his family and saving them from the worry of tomorrow. Nevertheless, Turkish social security system today is not able to give people that confidence. Nowadays, Turkish social security system is faced with very important problems. It has some financial problems such as gathering the premiums, evaluating the funds. The social security system aims to protect everyone from any danger. The deficiency in the guarantee of social security and the differences from an institute to the other are the problems come to mind first. The difficulties that are derived from the financial and institutional structure of our system constitute the major problems of our system of social security. The financial crises which our Turkish social security system is in, makes agenda busy for a long time and it is declared by almost everyone in Turkey that the deficits of the institutes are increasing every year and some reforms must be done. It is a true that our social security system needs reformation, but it will also be useful to know how the system has come this situation because diagnosis must be done correctly in order to constitute the future and the system correctly. The problems in our country are not derived from the system but come about the destruction of its core. Handling the problems about social security as whole aspects is not the main purpose of this labour. But general analysing of the financial and structural problems which form the sources of main problems and increase their violence will be an advice to the solution for them. VI