Altı sigma araçlarını kullanarak proses iyileştirme yaklaşımının hizmet işletmelerinde kullanımı
Usage of process improvement approach in service enterprises by using six sigma tools
  1. Tez No: 162352
  2. Yazar: NURTEN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Günümüz koşullarında rekabet etme, hızla gelişen teknolojiyle birlikte müşteri odaklı hale gelmiştir. Artık işletmeler iç pazar paylarını korumaya çalışırken, dış pazar stratejileri için önemli bir paya sahiptir. Değişim esaslı olan Kalite Yönetimi anlayışını, yapılan yenilikleri görmezden gelmek mümkün olmamaktadır ki Altı Sigma yaklaşımı bunlardan biridir. Yaklaşımın temel amacı, müşteri memnuniyetini sağlamak ve artırmak olmaktadır. Böylece işletmenin sosyal ve teknik araçlarını bu doğrultuda yapılandırmak söz konusudur. Bir çok sektörde kullanılabilecek olan bu yaklaşımla, rekabet gücünü olumlu yönde etkilemek ve karlılığı artırmak doğal bir sonuç haline gelecektir. Bu çalışmada, hizmet sektöründe Altı Sigma araçlarını kullanarak süreç iyileştirmenin gerçekleştirilmesine yardımcı olacak teknikler değerlendirilmiştir. Temel amaç, müşteri şikayetlerini azaltarak verimliliğin artırılmasını sağlamaktır. Bunun için temel anlamda kullanılan teknikler ve tekniklere İstatistiksel Düşünce yaklaşımı ile değerlendirmeler yapılmıştır. Uygulamaya en etkili olacak Altı Sigma teknikleri kullanılarak optimum sonuçlara ulaşmak hedeflenmiştir. Verilerin, istatistiksel olarak incelenmesi ve tekniklerin kullanılması ile ortaya çıkan analiz değerlendirilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, competition is focused on customers together with rapidly developing technology. Operations are trying to develop foreign market strategies while keeping domestic market shares stable. It is hard to be neglectful against improvements, which Six Sigma is one of them, in Quality Management understanding that is based on improvement itself. The aim of the approach is to guarantee customer satisfaction and to increase it. This would enable us to re-structure social and technical tools of the operation accordingly. This approach, which can be used in any sector, will naturally affect competitiveness positively and increase profitability. In this project, techniques that will help realizing process improvement by using Six Sigma tools in service sector were assessed. Main aim is to increase efficiency by reducing customer complaints. Thus, basic techniques were assessed with statistical thinking approach. It is aimed to reach optimum solutions by using Six Sigma techniques, which will be most effective in practice. The analyses of the statistical study of the data results were assessed. VII