Discourses on translators and translation in the Turkish Fiction
Türk romanında çeviri ve çevirmen söylemleri
- Tez No: 162353
- Danışmanlar: DR. ŞEHNAZ TAHİR GÜRÇAĞLAR, Y.DOÇ.DR. FİLİZ ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çeviri ve çevirmenler üzerine söylemler konulu bu araştırma Türk romanındaki çevirmen karakterler ve çeviri söylemi üzerine yoğunlaşmıştır. Bireyin öyküsü üzerine odaklansa bile belli bir toplumsal zamanı ve yapıyı ele alan roman türünün, incelenen dönemlerin tarihsel, toplumsal ve kültürel özellikleri hakkında oldukça geniş bir bilgi kaynağı olabileceği savından yola çıkan bu çalışma çevirmen-yazarlar tarafından yazılan romanlardaki çevirmen karakterleri ve çeviri söylemini incelemeyi ve genel çeviri söylemiyle arasında bağlantılar kurmayı amaçlamaktadır. Çeviribilim ile Yazın Kuramları kavramlarının iç içe geçirilerek kullanıldığı ve romansal söylemden çeviri edimi ve çevirmenler hakkında elde edilen bilgilerin“Kültür Planlaması”ve“İnsan Faktörü”(agency) gibi Çoğuldizgeci kavramlarla tartışıldığı bu çalışma Türk Çeviri Tarihi çalışmalarına farklı bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir. İki bölümden oluşan oldukça geniş bir bütüncedeki romanlardaki çevirmen karakterlerin ve çeviri söyleminin incelenmesi hem çevirmenlik mesleğinin toplumdaki yeri ve statüsü hakkında hem de toplumun çeviriye bakış açısı hakkında bilgi sağlayacaktır. Ayrıca bu romanların çevirmen-yazarlar tarafından yazılmış olmaları bize çevirmen ve çevirinin görünürlüğü/görünmezliği hakkında fikir verecektir.
Özet (Çeviri)
This study on discourses on translation and translators focuses on the fictional translators and discourse on translation in the Turkish novel. Despite dealing with the history of the individual, the novel as a genre depicts a given social time and structure. This study which is based on this representational aspect of the novel, aims to correlate fictional translators and novelistic discourse created by translator-writers to the actual situations. The thesis, combining concepts of Translation Studies and Literary Studies, discusses data on the translator characters and discourse on translation obtained from the novelistic discourse by using Polysystemic concepts such as“Culture Planning”and“ Agency”and aspires to bring a different perspective to researches on the Turkish History of Translation. The analysis of the translator characters and discourse on the translation in the novels of the corpus which consist of two main parts provides information on both the position and status of the profession of translating and the society's perception of translation. Moreover, the fact that these novels are written by translator-writers offers insights into the in/visibility of translation and translators.