Mecelle-i Ahkâm-ı Adliyye'nin oluşum şartları ve hazırlanış süreci
Majalla-i Ahkâm-i Adliyah: Its formation conditions and preparation process
  1. Tez No: 162356
  2. Yazar: AYŞE ELMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Osmanlı hukukunun kaynakları şer' i ve örfi hukuka dayanmaktadır. Tanzimat döneminden önce, Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Suttan Süleyman dönemlerinde önemli kanunnâmelerin çıkarıldığı bilinmektedir. Osmanlı devletindeki çeşitli mahkemeler de Tanzimat öncesi Osmanlı hukukunun genel durumu hakkında fikir verici mahiyettedir. Tanzimatın ilanıyla bir takım hukuk ve kanunlaştırma reformları yapılmış, yeni kanunlar yürürlüğe konulmuştur. Bu dönemde, çeşitli mahkemelerin kurulmasıyla adli teşkilat alanında da önemli reformlar gerçekleştirilmiştir. Kanunlaştırma alanında yapılan reformlardan biri olan M ecelle- i Ahkfim-ı Adliye' nin oluşumunda, iç ve dış sebeplerin önemli etkisi olmuştur. Söz konusu faaliyete başlanmadan önce birtakım hukuk çalışmaları da yapılmıştır. Mecelle'nin hazırlanmasında başta Ahmet Cevdet Paşa olmak üzere on beş Osmanlı ilim adamı ciddi caba ve gayret göstermişlerdir. Hazırlanması, sistematiği, metodu, içeriği ve kaynakları tahlil edildiğinde, ona yöneltilen bazı eleştirilere rağmen Mecelle'nin, ciddi bir çabanın ürünü olduğu görülmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The sources or the Ottoman Law depends upon shar'î (divine) and urfi (customary) law. Before the Tanzimat, it is known that some important codes were introduced in the times of Fatih Sultan Mehmed and Kanuni Sultan Süleyman (Sulaiman the Magnificent). Various courts within the Ottoman Empire also gives us some idea about the general situation or the Ottoman Law before the Tanzimat. With the proclamation of the Tanzimat, some reforms and codifications were enacted, new laws were introduced. During this period, with the establishment of new courts, important reforms were also realized in the field of juridical organization. In the formation of the Majalla-i Ahkam-i Adliyah, which is one of the reformations made in the field of codification, internal and external factors played an important role. Some legal studies had been done before starting to produce such work. Fifteen Ottoman scholars, especially Ahmad Cevdet Pasha as being first and foremost, had displayed tremendous energy and effort in preparing Majallah. If one analyzes Majallah in terms of its system, method, content, and sources, he or she will clearly see that it, as being the result of serious and earnest effort, deserves appreciation despite some criticisms it has received. V