Measuring workplace deviance in nursing profession
Hemşirelik mesleğinde aykırı davranışların ölçülmesi
  1. Tez No: 162357
  2. Yazar: AYŞE YASEMİN ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ARBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Temel olarak organizasyonun normlarına aykırı olan ve zarar verici davranışlar olarak tanımlanan işyerinde aykırı davranışlar, organizasyonların verimliliğini engelleyen en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, hemşirelik mesleğinde sergilenen aykırı davranışları belirlemek amacıyla bir ölçek oluşturmayı ve bu mesleğe özgü bir aykırı davranış modeli ortaya koymayı amaçlamaktadır. Konu ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, sektöre özgü ya da mesleğe özgü çalışmaların sayısının çok fazla olmadığı görülmüştür. Bu nedenle söz konusu çalışma, bu tür çalışmaların sayısının arttırılması yönünde bir çaba olarak da düşünülebilir. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan çalışma, dört aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, 76 hemşire ile görüşülerek hemşirelik mesleğinde aykırı olarak tanımlanabilecek davranışları belirtmeleri istenmiştir. Verilen yanıtlara yapılan içerik analizi sonucunda 75 davranış örneği elde edilmiştir. İkinci aşamada yönetici hemşirelerden oluşan bir jüriden bu 75 davranış örneğini verilen aykırı davranış kriterlerine göre değerlendirmeleri istenmiş ve bu değerlendirme sonucunda 45 davranışın aykırı davranış tanımına uygunluğu kabul edilmiştir. Üçüncü aşamada söz konusu 45 davranıştan oluşan bir soru formu hazırlanmıştır. 271 hemşire tarafından yanıtlanan sorulara yapılan faktör analizi, hemşirelik mesleğinde aylan davranışların 'hizmete yönelik', 'hastalara yönelik', 'kişilerarası ilişkilere yönelik', 'işe yönelik' ve 'örgüte yönelik' aylan davranışlar olarak beş kategoride incelenebileceğim göstermiştir. Çahşmanın dördüncü aşamasında, yönetici hemşirelerden oluşan jüriden söz konusu kategorileri davranışların yaratacağı olumsuz ecrinin düzeyine göre değerlendirmeleri istenmiştir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Workplace deviance, which is defined as acts that violate the organization's norms and give harm, is considered as one of the fundamental factors that hinder productivity in organizations. This study explores workplace deviance for nursing profession by developing a scale and a typology specific to the profession. Although various studies have been conducted on the subject, the number of industry-specific or job-specific studies is not much. So, this study can also be considered as an endeavor for increasing the number of such work. The study was conducted in Dokuz Eylul University Hospital, in four phases. In the first phase, a sample of 76 nurses are asked to give instances of deviant acts specific to their profession. As a result of a content analysis to the answers, 75 behavior instances were determined as being deviant. In the second phase, these 75 behavior instances were evaluated by a jury of supervisor nurses according to the given criteria of workplace deviance and 45 behaviors were accepted to be deviant In the third phase, a questionnaire was prepared with these 45 behavior instances and it was answered by 271 nurses. The results of a factor analysis to the answers indicated mat deviant behaviors in nursing profession can be categorized into five as 'service-process-directed deviance', 'patient-directed deviance', 'co- worker-directed deviance', 'job-directed deviance' and 'organization-directed deviance'. In the fourth phase of the study, the jury of supervisor nurses was again consulted to determine the severity of the negative consequences of the above-mentioned behavior categories. VU1