Ödemiş ve çevresinin dini coğrafyası
Religions geography of Ödemiş and its surroundings
- Tez No: 162358
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ İHSAN YİTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Bu çalışma Ödemiş ve çevresinin dinî coğrafyasını konu almaktadır. Büyük bir bölümü alan araştırmasına dayanan bu çalışma giriş ve beş bolümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Ödemiş adının kaynağı, jeopolitik yapısı ve tarihi hakkında kısa bilgiler verilmiştir, birinci bolümde Ödemiş ve civarında doğumla ilgili; ikinci bolümde evlenme ile ilgili; üçüncü bolümde Şifimle ilgili; dördüncü bölümde ise türbelerle ve diğer dini adetlerle ilgili inanışlar hakkında bilgi verilmiştir. Türbeler araştırılırken hem yazılı kaynaklardan hem de o yöre halkından bilgi alınmıştır. Özellikle mülakat ve gözlem metodu uygulanarak güvenilir bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde ise Ödemişte yaşanan dini hayatın yoğunluğunu ölçmek için bir anket uygulanmıştır. Araştırmamızın sonucunda özellikle Ölüm ve çevresinde toplanan inanışların geleneksel Türk inançlarıyla bağlantılı olduğunu ve bu inançların günümüze kadar varlığını sürdürdüğünü gözlemledik. Ayrıca yapmış olduğumuz anket sonucunda Ödemişte çok canlı bir dini hayatın mevcut olmadığını gördük.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RELIGIOUS GEOGRAPHY OF ÖDEMİŞ AND İTS SURROUNDDİNGS Ahmet SALMAN The university of Dokuz Eylül Social Sciences Institute Main Science Branch of Philosophy and Religion Sciences 2005, Page: 194 This study deals with religious geography of Ödemiş and its surroundings. The research which its major part is based on a survey, consists of an introduction and five chapters. Introduction gives brief information about the root of the name Ödemiş and its geo-politics condition and its history. In first chapter, it is examined, folk beliefs, in Ödemiş and its surroundings, regarding birth; in the second wedding, in the third funeral and in the fourth, tombs and other religious customs. In investigating the tombs, we got information from both literature and relevant persons. We tried to reach reliable knowledge using such methods as interview and observation. Last chapter presents a survey made in order to measure the intensity of religious life in Ödemiş. As a conclusion of our study we observed that the folk beliefs involving especially death and funeral are related to the traditional Turkish beliefs and their persistence up to the present Morover we established that there is no sign of a vivid religious life in Ödemiş.