Giyim kuşamın tarihçesi
The history of dress and finery
- Tez No: 162365
- Danışmanlar: DR. CENGİZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Türk Halkbiliminin alt başlıklarından biri olan geleneksel giyim kuşam, her bölgeye göre farklılıklar göstermektedir. Yüzyıllar boyunca her farklı kültürden etkilenen Türk toplumu, kendi içinde bir kültür mozaiği oluşturmuştur. Bu mozaiğin renklerini giyim kuşamda da görmekteyiz. Geleneksel giyim kuşamın, alanımız için önemli olduğunu düşünerek, genel başlıklarıyla bir kaynakta toplamaya karar verdik. Giyimin tarihi, oluşumunu etkileyen faktörler, tamamlayıcı unsurları ve Türk Halk Oyunları giyim kuşamı, tezimin konulandır. Tezimizin birinci bölümü, ilkellerde giyimden başlayıp Osmanlı Döneminde giyim kuşama kadar uzanmaktadır. Bu tarih dilimini, ilk medeniyetler, eski Türkler, Selçuklu Dönemi ve Osmanlı Dönemi olarak belirledik, Birinci bölümün en geniş kısmını kapsayan Osmanlı Dönemi giyim kuşamını, saraylılar ve halk kesimi olarak iki ayrı bölümde inceledik. Giyim kusanım oluşmasında etken olan birçok faktör vardır. İkinci bölümümüzü tamamen bu konuya ayırdık. Bunlar; dini ve törensel faktörler, kişinin içinde bulunduğu sosyal statü ve yaşanılan bölgenin bulunduğu coğrafîk konum ve iklim şartlarıdır. Bir giyimin oluşumu ve seçilen kumaşlar muhakkak ki bölgenin konumu ile çok ilintilidir. İkinci bölümde ayrıca giyimin tamamlayıcı unsurları olan, takılar, geleneksel makyaj, seçilen renkler ve motiflere yüklenen anlamlar yer alıyor. Bu bölümümüzde de elde edilen bütün kaynaklar kullanıldı ve fotoğraflarla güçlendirildi. Üçüncü bölümde, Anadolu'daki giyim kuşamın günümüze ulaşmış son şeklini, Türk halk oyunlarının tür ve biçim ayranına bağlı kalarak ayrı ayrı inceleyerek birer fotoğrafla örnekledik. Böylece Türk giyim kuşamı hakkında genel bir bilgi oluşturduk ve yöre farklılıkları net bir şekilde görüldü. Türk halk oyunlarının sahne sanatlarına eklenmesiyle beraber, giyim kuşamımızda sahnedeki yerini almış oldu. Fakat sahneye aktırılırken bir takım değişikliklere uğradı. Bu değişiklikleri; giyim ve renk seçimi, giyim ve dans ilişkisi, giyim ve kumaş seçimi, aksesuar ve dans, son olarak da sahnede makyaj başlıkları altında açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Traditional dress and finery, which constitutes one of the sub-topics of Turkish Folklore, acquires a different character according to each region. As Turkish society has been influenced by various diverse cultures throughout centuries, it created a cultural mosaic within itself. It is possible to see the colours of this mosaic also in dress and finery. Considering the significance of traditional dress and finery in our field of study, we have deciced to collect it in a single source under general headings.The topics of this thesis include the history of clothing, the factors that affected its formation, its complementary factors, dress and finary in Turkish Folk Dance. The first chapter of this thesis comprises the history of clothing from the primitive ages to the Ottoman Period. We have decided on the scope of this historical survey to iclude the first civilizations, anciend Turks, Seljuk Period and Ottoman Period. Dress and finery in Ottoman Period, which costitutes the largest section of the first chapter, has been analyzed in two different sections as the clothing of palace members and of the public. There are three factor that have been influential in the formation of dress and finery. The second chapter of this thesis explores this topic. These factor include religious and ceremonial factors, the social status of the person, the geography and the climate of the region. Undoubtedly, the formation of clothing and the type of fabric to be chosen are closely related to the geographical conditions of the region. This second chapter also icludes jewellery, traditional make-up, colours and the symbolic meanings of the motifs, which are all considered to be the complementary factors and dressing. The obtained sources have been used in this chapter and they have been strengthened by photographs. In the third chapter, we have analyzed the final contemporary forms of dress and finery in Anatolia according to each region depending on the distinction of forms and types of Turkish Folk Dance. Each analysis has also been supported by a photograph. Therefore, a general information has been introduced concerning the Turkish dress andfinery, and a clear distinction bethween regional differences has been drawn. Combining Turkish folk dance and performing arts, our clothing has taken its place on stage. However, it has gone under some changes while it has been transferred to the stage. We have tried to give this changes under headings such as clothing and the choice of colour, the relationship between clothing and dance, clothing and the choice of fabric, accessory and dance, and finally stage make-up.