Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinde Türkiye'de kadın istihdamı: 1990-2003
Women employment on participation process of EU in Turkey 1990-2003
  1. Tez No: 162387
  2. Yazar: FATMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MENEVİŞ UZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Dünyada kadınların eğitim seviyelerin yükselmesi, evlenme yaşının yükselmesi, erkeklerin eğitim görmesi, çocuk sayısının azalması gibi sebeplerle kadınlar çalışma hayatında daha fazla kendilerini göstermeye başlamışlardır. Özellikle 1980 'den sonra dünyada ve Türkiye'de kadınlar, ekonomik bağımsızlıklarını kazanarak piyasa ekonomisinde yerlerini almışlardır. Tam da bu noktada; ülkelerin kalkınmışlık seviyeleri ve kadın istihdamları birlikte değerlendirildiğinde görülmektedir ki; bir ülke ne kadar kalkınmış olursa o kadar toplumundaki kadınlar çalışma hayatına katılmakta ve ülke ekonomisi içinde yerini almaktadır.. Bu kapsamda, uluslar üstü bir aktör olan Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerini başlatan Türkiye'nin diğer konularda olduğu gibi 'kadın - erkek eşitsizliği' konusunda da birçok eksiği bulunmaktadır.Ancak şu da bir gerçektir ki, AB'nin en önem verdiği konulardan biri olan sosyal politika ve istihdam konusunda Türkiye son yıllarda gerek yasal gerek toplumsal değişim sürecine girmeye başlamış bu konuda ileri adımlar atmıştır. Yine de ülkemiz kadınları, %50'lik istihdam seviyesine dahi ulaşamamıştır. Şu bir gerçektir ki; gerek kadınların bireysel değişimlerinde gerekse yasal düzenlemelerin iç hukuka yansımasında, yapılması gerekenler yapılanlardan çok daha fazladır..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Women have started to study in marketing economy because of the increasing of women and men education level, decrasing of having children, increasing of marriage age especially since 1980. It is the fact that the more a counrty is developed and industried, the more women hava participated on working life in the economy. Morever Europe Union which is a subnational actor in the world have started to process on membership of Turkey after 1995 however there are many problem about 'equality of women and men' as others. In addition Turkey have started to study about social politics and employment Although Turkey have started to change positive ; women employment is not enough to reach level of developed country. As a result; Women employment is so important issue for member process of EU and society in Turkey. What Turkey needs to change and progress.