Orhan Kemal'in eserlerinde modernleşme, birey ve gündelik hayat
Modernization, individual and everyday life in Orhan Kemal's novels
- Tez No: 162389
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖNAL SAYIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Estetik ve edebiyat, toplumsal yaşamın izlerini taşıyan etkinlikler olarak bizlere toplumsal değişim ve dönüşümle ilgili bilgiler sunar. Özellikle gerçekçi edebiyat toplum sal olguların estetik boyutta kurgulaması olan farklı anlam dünyalarını ihtiva eder. Modernleşmeyle birlikte, makineleşme, kentleşme, göç gibi olgular Türkiye'de toplum sal ekonomik yaşamı kökten değişime uğratmıştır. Orhan Kemal romanları, Türkiye toplumunun 1960 'lara kadar yaşadığı bu dönüşüm ve çözülmeyi estetik boyutta kurgu lamaya çalışmaktadır. Yazarın romanlarında bu süreçte oluşan toplumsal çözülmeyi, sınıfların yapısındaki nitel değişimleri ve ortaya çıkan birey tiplerini görmek mümkün dür. Modernleşen toplum, değişmeyi ve dönüşümü, toplumsal sınıflar arasındaki ilişkilerde, geleneksel değerlerin aşınmasında, köylülüğün ve toprak ilişkilerinin köktenci farklılaşmasında, kentlerin kültürel yapısındaki karmaşada, yükselişlerde ve düşüşlerde somut olarak yaşar. Yazarın romanlarını hermenetik bir“okuma”ve yorumlama ile inceleyerek, modernleşmenin edebiyattaki anlatımlarına ulaşmak mümkün olabilir ya da yazarın süreci anlama biçiminin genel karakteristikleri ortaya konabilir. Türk edebiyatındaki gerçekçi geleneğin önemli temsilcisi olarak Orhan Kemal, toplum sal modernleşme sürecindeki değişim, dönüşüm ve toplumsal çözülmeyle birlikte ortaya çıkan birey ve zihniyet tiplerini bize gösterir. Genel anlamda, yazarın incelenen romanlarında süreklilik, akış ve çözülmeler birbirini takip eder. 226
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aesthetics and literature provide us with information regarding changes and transformations which are evident by their effects on social life. Realist literature, in particular, conceals worlds of different meaning that the fiction of aesthetic dimensions of social facts show us. Along with modernization, the processes of mechanization, urbanization and migration have radically changed the social and economic life in Turkey. Orhan Kemal's novels try to fictionalize the aesthetic dimensions of social transformation and disintegration which Turkish society experienced prior to the 1960s. In his novels, it is possible to see examples of social disintegration, the qualitative changes of class structure and the type of individuals that these produced. A society which is undergoing a modernization process, experiences concrete changes in the transformations in social class relations, the degeneration of traditional values, the fundamental differentiation in village and agricultural structure, and rises and falls of social status. It is the hermeneutic readings of the writer's novels that give us the aesthetic dimensions and the general characteristics of the modernization process. Or han Kemal, as a member of the realist literarure tradition, shows us types of characters which ocur in the process of modernization. Generally speaking, in those of his novels that we have studied, periods of social continuity and disintegration follow each other 227