Orhan Kemal'in hikayelerinde çocuk tipleri
Child figures in Orhan Kemal's stories
- Tez No: 209893
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL KEFELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Orhan Kemal, durusu ve eserlerinde isledigi alısılmısın dısındaki konular ileTürk hikayeciliginde önemli bir yere sahiptir. Eserlerinde isledigi konu, mekançesitliligi ve kisiye bakısı gerçekçilik ve sosyal gerçekçilik akımını çagrıstırır.Orhan Kemal'in hikayelerinde kisiler canlı ve yasamın içinden portrelerolusturarak ortaya çıkarlar. Sıradan insanı eserlerinde yarattıgı karakterlerle sıradısılıga tasırken, insanı anlatma ve anlama çabasını temel alan bir bakıs açısı sergiler.Çocuk figürü, onun hikayelerinin önemli bir bölümünü olusturur. Ailesi ileveya tek basına yasayan ve çalısmak zorunda olan çocuk karakteri anlatıcınıngözünde sevimli ve akıllıdır. Çocuk bütün güçsüzlügüne ragmen toplumdakidengesizligi gideren birey konumundadır. Bu çarpıcı tezat Orhan Kemal'ineserlerinde degismez bir yere sahiptir.Orhan Kemal'in eserlerinde isledigi insan tipi düzensiz bir toplumun parçasıolan ve hayatın gerçekleriyle yüz yüze ama gelecekten umutlu bir insandır. Çocuklarise bu umudun en canlı simgeleridirler.
Özet (Çeviri)
Orhan Kemal is one of the most important narrators in Turkish Literature bychoosing unusual topics, characters and settings. His works can be evaluated underthe principles of realism and social realism. Orhan Kemal portraits very attractivecharacters in his works that belong to real life. He transforms the ordinary man intomarginal people with a point of view that puts ?human? in the center of his art.In his works the main issue is the lives of poor children and the difficultiesthat they face coping with it. The child figure, who lives in streets and who is forcedto work, takes an important part in his stories. The child, despite his poverty andpowerlessness, pacifies the imbalance of society.The portraits in his works are parts of the corrupted structure of society;although they have huge problems - related to the difficulties of life ? neverthelessthey are still hopeful for the future