Fuat Edip Baksı'nın hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde bir inceleme
The study on life, art and written work of Fuat Edip Baksı
  1. Tez No: 162405
  2. Yazar: YASEMİN MUMCU AY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FARUK HUYUGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük): 1912'de Diyarbakır'da doğan öğretmen, şair ve yazar Fuat Edip Baksı ömrünün büyük bir kısmım İzmir'de geçirmiş, II.Erkek Lisesi, Namık Kemal, Ticaret ve Hava Liselerinde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra emekli olmuş ve son yıllarında İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nde ders verdikten sonra 1974'te İzmir'de vefat etmiştir. Yayımlanan on kitabından altısı şiir, ikisi inceleme, birer tanesi roman ve gezi- hatıra kitabıdır. 1931'den 1971'e kadar Yeni Asır, Anadolu, Demokrat İzmir, Vatan gazeteleriyle Atsız Mecmua, Fikirler, Emekler, Bağ, Gençlik, Ağaç, Bizim Dergi 'de şiir, roman, gezi, inceleme, makale ve edebî fıkralarını okuyucuyla paylaşmıştır. İlk şiirlerinde milliyetçi çizgi takip eden Baksı, daha sonra özellikle Atatürk için yazdığı şiirlerle tanınmıştır. Aşk şiirleri içinde en göze çarpanları ise güfteleridir. Mehmetçik'i anlattığı kahramanlık şiirleri de yazmıştır. Romanlarının bir kısmı aşk teması üzerine kurulurken bazılarında İslam ve Osmanlı tarihini konu edinmiştir. Ayrıca halk hikâyelerini modernize ederek yazdığı romanları da vardır. Sonuç olarak pek çok edebî türde eserler veren Fuat Edip Baksı, şiirlerinde klasik çizgiden ayrılmış, Divan, halk ve Batı edebiyatlarından esinlenmiş; romanlarında da daha çok realizmi yakalamaya çalışmış bir şair ve yazar olarak büyük şiir ve romanlar yazamamıştır. Her şeye rağmen dönem edebiyatı içinde İzmir ve çevresinde şiirleri ve romanlarıyla tanınmış ve özellikle güfteleriyle kendinden söz ettirmiş bir sanatkârdır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) : Teacher, poet and author Fuat Edip Baksı, who was born in Diyarbakır in 1912 has lived most of his life in İzmir and worked as a teacher in II.Erkek, Namık Kemal, Ticaret and Hava High Schools. After his retirement, he has lectured in Izmir Higher Islamic Institute and died in 1 974 in Izmir. There are six poetry boks, two researches, one novel and one journey- memory among ten of his books published. From 1931 to 1971 he has shared his poetries, novels, stories and literate anecdotes in Yeni Asır, Anadolu, Demokrat Izmir and Vatan newspapers and Atsız Mecmua, Fikirler, Emekler, Bağ, Gençlik, Ağaç and Bizim Dergi. Baksı following the nationalist line in his former poetries was afterwards famous for his poetries especially written for Atatürk. Among his love poems, most remerkable ones are the lyrics. Furthermore he has written heroic poems praising the Turkish soldiers: Mehmetçik. Besides many love themed novels, some of his novels wewr based on Islam and Otoman histories. In addition, hes has written novels by modernizing public stories. As a conclusion; Fuat Edip Baksı who has created literal Works of art, has inspired by Divan, Public and Western Literature and left the classical line in his poems. He has tired to catch realism but as a poet and a author he could not succeeded in writing remarkable poetries and novels. However, he was a well-known artist in the city of Izmir and its environs, who is famous for his poetries and novels and especially fort he lyrics he has written.