Junius Bassus Lahdi'nin geç antik ve erken dönem Hrisriyan sanatındaki yeri ve önemi
Die bedeutung und die rolle des sarcophages Junius Bassus in der spaetantiken und Frühchristlichen kunst
- Tez No: 162404
- Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN DOĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 513
Özet
ÖZET Hıristiyan lahitleri 4.yüzyılın ortalarına doğru erken 4.yüzyılda baskın olan dışa vurumcu ve optik efektleri amaçlayan sitil forumlarına karşı kontrast oluşturan bazı stil eğilimlerin etkisi altına girer. Hıristiyan sanatın antik mirasla bağlılığını açığa vuran ve erken dönem hıristiyan lahit sanatının“klasik evresi”olarak nitelendirilen bu dönem geç Roma plastiğini en önemli temsilcisi Junius Bassus Lahdi'dir. 16. yüzyılda Aziz Petrus'un mezarı yakınındaki eski San Pietro Bazilikası(Vatikan-Roma)'nın yürüme zemininin altında bulunan ve - yazıta göre - 359 yılında ölen Roma valisi Junius Bassus için hazırlanan bu lahit üzerinde süslü mimari çerçeve sisteminin içinde kendi nişini elde eder. Junius Bassus Lahdi'nin mimari şeması 3. yüzyılın Roma,özellikle de Anadolu pagan lahitlerini örnek alır. 10 Intercolumnium sahnesindeki toplam 30 figür, 6 bingi sahnesi, 4 köşe sahnesi (sol yan tarafta 2 pano,sağ yan tarafta 2 pano), 2 köşe maskesi (1 tanesi kırık), 2 kapak kabartması, 2 yazıt ve bazı bitkisel detaylar izleyicide olağanüstü bir etki uyandırmaktadır. Çok sayıda sahneye yer verilmesine rağmen,lahit kesin bir görsel bütünlük sunmaktadır. Junius Bassus lahdi,-Arles'de bulunan bir örnekle birlikte - iki bölgeli - sütunlu lahit tipinin bilinen tek örneğidir. Yaklaşık 340-370 arasında etkisini hissettiren ve literatürde“Güzel stil”olarak ifade edilen sanat anlayışının en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen bu lahit, kısmen Konstantinopolis sanatının tipik bir özelliği olan neoklasisizmin izlerini taşısada figür ve elbise stili daha çok Roma stil eğilimlerinin etkisi altındadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ' Christian sarcophagi, through to middle, of the 4th and in the early 4th centuries, were influenced by some style tendencies which having contrast to style forms aiming visual targets,dominant and expressionist. This period indicates the relations between the Christian art and the heritage of antiquity and called as 'classical Phase' of the early Christian period of sarcophagi, in other hand this period is represented by the most important example of Roman sculpture called as 'sarcophagus of Junius Bassus'. The sarcophagus was found underground of St. Peter Basilica which is near the tomb of St. Petrus, in the 16th century. According to the inscription, this sarcophagus was made for Junius Bassus the Roman Governor (Praefectus),who died in 359. Each of episodes taken from the Old and new testaments was composed on the facade of sarcophagus seems like an ornamented architecture with columns bordering niches. The architectural scheme of his sarcophagus was inspired by the Anatolian pagan sarcophagi of Roman types which is dating to 3rd century. On the 10 intercolumnium scenes include totally 30 figures, 6 spandrels, 4 corner( on the left hand side 2 panels, on the right hand side 2 panels), 2 corner masks (one is broken),2 cover relieves, 2 inscriptions and some floras in detail make a marvelous effect on its audiences. The sarcophagus represents a visual unity despite of its numerous scenes. The sarcophagus of Junius Bassus is the unique sample known (with another one found in Aries, St.Trophime.)as double register-columnar sarcophagus type. This sarcophagus is also considered as the most important representative sample of the art mentality which named as 'beautiful style' in the literature and has an effective around between 340-370's. It was not influenced just by neo classizm ecol which is typical for the art of the Constantinopolis, but it has also much more effects coming from the Roman figurative and dressing style.