Olympisch vs. Chthonisch. Eine pagliaeske analyse des Romans 'Die andere Seite' von Alfred Kubin
Oliympic vs. Chthonian. A pagliaesk approach to Alfred Kubin's novel 'The other side'
- Tez No: 162412
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): Bu çalışmanın amacı, aslında ressam olan Alfred Kubin'in“Die andere Seite”(“Öteki Taraf) adlı tek romanında ”olimpik - kitonyen“ dikotomisini incelemekti. Burada, olimpik Güneş Tanrısı Apollon'dan alınarak batı (Avrupa) ve onun statik us stratejisi (logos) ile simgelenirken, karşıtı olan kitonyen Şarap Tanrısı Dionysos'tan alınarak doğunun (Asya) tasviri doğal hareket ve değişim prensibiyle (eros) izah edilmektedir. Dolayısıyla ”olimpik“ olan ”apolonizme“ tekabül ederken, ”kitonyenlik“ (topraktan olma) ”diyonizyak“ olan da ifadesini bulur. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Edward Said' in ”Şarkiyatçılık“ eserinden yola çıkılarak ”kültür - doğa“ ikilemi bağlamında ”batı - doğu“ ilişkisi üzerinde duruldu. Burada ”batı“ erillik, akıl ve kültür ile temsil edilirken, ”doğu“ kadın ve doğa tarafından temsil edilmektedir. İkinci bölümde Michail Bachtin' in grotesk beden kuramı ile adeta ”sakatlığın cazibesi“ ya da ”vazgeçilmezliği“ üzerinde durularak, ”düzgün form ve tamamlanmışlığın“ sahibi olan kültürlü statik batının karşısına ”sürekli oluşumun getirdiği şekilsizlik ve sakatlığın“ sahibi olan kültürsüz ve gelişmemiş doğu getirilmektedir. Bu bağlamda sakatlığın neden ve nasıl ”cazib - çekici“ olabileceği sorusu üzerinde durulmuştur. Sonuç itibarıyla söz konusu olan bu farklılıklar batıyla doğuyu birbirine yabancılaştırarak, ”öteki“ kavramıyla isimlendirilmelerine yol açmaktadır. Nihayet üçüncü ve son bölümde yukarıda bahsedilen ”kültür - doğa“, ”batı - doğu“ ikilemleri burada ”kadm - erkek“ ikilemiyle bağdaştırılarak ”öteki“ kavramının anlam ve önemi noktalanmış olmaktadır. Tüm bu çalışma boyunca temel kavramımızı oluşturan ”apollinik - kitonyen" dikotomosi esasen Friedrich Nietzsche felsefesinin çekirdeğidir. Buna göre rasyonal-eril-akılcı batı tüm güç ve yeteneklerini, özellikle başta teknoloji olmak üzere, tamamen kendini doğanın gücünden korumak ve kurtamak için kullanarak, sanal bir konstrüksyon yaratısı ile aslında tamamen özünden uzaklaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) : The purpose of this study is to examine the“olympic-chthonian”dichotomy in Alfred Kubin's - originally an artist - one and only novel“Die andere Seite”(“The Other Side”). Here, while the rational scheme (logos) of the West (Europe) is symbolized through Olympic God of sun Apollo, East's (Asia) principle of natural movement and change (Eros) is symbolized through the God of Wine, Dionysus. Therefore,“Olympic”refers to the“Apollonian”and“Chthonian”(that belongs to the earth) that voices itself as the“Dionysian”. In the first chapter of this study, the relationship between the west and the east is focused on in the context of the dichotomy of“nature and culture”with regards to Edward Said's“Orientalism”. Here, the West is reflected via masculinity, ration and culture, whereas the“East”is presented through woman and nature. In the second chapter,“the attraction of deficiency”or“indispensability”is underlined in the light of Mikhail Bakhtin's theory of grotesque body and thus, the West which embodies the“proper form and completeness”and the East with its“deficiency and unformedness”is juxtaposed. Hence, East appears to be the one that lacks culture. In this respect, the reason why this deficiency might be“attractive”is emphasized. Consequently, those differences cause the“West”and“East”to become defamiliarized and marked as the“other”. Finally, in the last chapter, the dichotomies of“nature-culture”and“east-west”are connected with the one of“male-female”and the significance of the concept of“the other”is articulated. Throughout this study, the main point is“Apollonian- Chthonian”dichotomy, which forms the nucleus of Nietzsche's philosophy.