Die gestaltung des todesmotivs in Hermann Burgers roman 'Schilten'
Hermann Burger'in 'Schilten' adlı romanında ölüm motfinin işlenme biçimi
  1. Tez No: 162411
  2. Yazar: ŞEYDA SÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KASIM EĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu çalışma Hermann Burger'in“Schilten”isimli romanında işlenen ölüm motifini incelemeyi ve anlamayı amaçlıyor. Tez iki ana başlıktan oluşuyor.“Der Tod als kültürelle Komponente”(Kültürün yaratıcısı olarak ölüm) başlığı altındaki ilk bölüm genel teorik bilgiler işleniyor. Ölüm temasını incelemek için öncelikle ölüm olgusunun tarih içindeki değişimini, toplumsal anlamını, felsefi boyutunu ve kültürü sadece etkileyen değil, aynı zamanda oluşturan bir öğe olduğunu kavramak gerekir. Antik Mısır'ın ölüme bakışı ve bu doğrultuda geliştirdiği edebiyat, din, kültür, tarih, felsefe anlayışları ve hatta tıp, mimarlık, matematik ve fizik gibi bilimler antik Yunan kültrürüne benzemez. Aynı şekilde orta çağ Avrupasında yaşayan kişilerle günümüzün modern çağındakilerin yaşam biçimleri ve ölüm olguları farklıdır. Bu yüzden ilk ana bölüm ölümün sırasıyla kültürel, tarihsel ve edebi süreçleri ve gelişimini inceleyen üç ayrı başlık altında toplandı. Tezin ikinci anaböiümü“Der Tod im Roman 'Schilten'”(“Schilten”romanında ölüm) doğrudan romana eğiliyor. Tezin sonucunda Burger'in“Schilten”romanında kültürün ve toplumun olumsuz tarihi gelişiminin, ölümün zaman içinde günlük hayatın bir parçası olmaktan çıkıp korkulan, hiç söz edilmeyen, sadece gerilim fimlerine konu olan bir tabu haline gelişine bağlandığı saptandı. Romanda baş kahramanın insanların ölümle içice uyumiu bir yaşamının olduğu eski zamanlara özleminden bahsediliyor. Orta çağdan günümüze insanlar gitgide birbirlerinden uzaklaşmiş; bireysellik, özgürlük ve bağımsızlık gibi kavramlar en radikal hallerine gelmiş ve ortada ölümü önemseyen, onun hakkında konuşan; ölüyü düşünen, arada mezarları ziyaret eden, ölü yatağındakilere destek olan kimse kalmadığından, kültürü yaşatan ve paylaşan bir toplum da yok oldu. Roman bu anlamda modern çağın insanını, yalnızlığını ve kültürel ananelerin yok oluşunu eleştiriyor. 93
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET This study aims to examine and understand the death motive in Hermann Burgen's novel“Schilten”. The thesis consists of two main parts. The first part entitled“Der Tod als kültürelle Komponente”(Death as a Cultural Component) looks at general theories. To understand death as a concept, it is necessary to explore death from a historical perspective. This will ailow focusing on its social meaning, its philosophical dimension and its role not only in effecting culture but also in shaping and indeed creating culture. A comparison of ancient Egyptian society and the life style of the ancient Greeks will reveal significant differences in these civilisations' understandings and interpretation of literature, religion, culture, history, philosophy, medicine, architecture, mathematics and physics. Similarly, the life styles and concepts about death that were developed in medieval Europe differ from the ones that modern societies have developed today. The first chapter of this study is divided into three subheadings and looks at the cultural, historical and literary processes and developments. The second chapter of the thesis“Der Tod im Roman 'Schilten'”(Death in the novel 'Schilten') is concerned with the novel itself. The thesis finds that the novel“Schilten”links the negative cultural and social developments causally to the fact that death has in time lost its significance in the daily routines of people and has become something frightening, something that - bar horror movies - is never reflected on anywhere else; that death has almost become a taboo. The main character in the novel is portrayed to be longing for the days when people used to live in harmony with death. Since medieval times the interdependence of people has been gradually diminishing and concepts such as individualism, freedom and independence have found expression in their most extreme forms. A 94society that believes death has significance, speaks about death, thinks about the dead, values the visits to the cemetery and has compassion for the ones lying on their death bed has almost vanished; and with it a society that fosters and shares culture has also disappeared. In this regard the novel criticises the loneliness of the modern human and their loss of cultural traditions. 95