Süleyman Askerî Bey- hayatı, siyasi ve askeri faaliyetleri
- Tez No: 162413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT fen fazla 250 sözcük): Süleyman Askerî Bey 1884 yılında Prizren'de doğmuştur. Kendisi Halil Vehbi Paşa ile Güzide hanım' m oğludur. Edime Askerî İdadisi'nden mezun olan Süleyman Askerî Bey Harb Okulu ve Harb Akademisine devam etmiş ve 1905 yılında okuldan mezun olup Makedonya'da göreve başlamıştır. Burada çete takiplerinde kendini göstermiştir. Şemsi Paşa'mn öldürülmesinde etkin rol oynayan Süleyman Askerî Bey, daha sonra Hareket Ordusu ile İstanbul'a yürümüştür. Daha sonra İtalyanlar ile Osmanlı Devleti arasındaki Trablusgarb Harbi'ne gönüllü olarak katılmış ve burada Enver Bey' in emrinde vazife yapmıştır. Balkan Savaşlan'nın çıkmasıyla Trablus garb' dan dönen zabitler arasında bulunan Süleyman Askerî Bey, bu savaşlar sonunda Batı Trakya'da 1913'te kurulan Garbi Trakya Hükümeti'nin kurulmasında etkin vazifelerde bulunmuş ve bu hükümetin en yetkili kişisi olmuştur. Muhacirin Müdüriyeti vazifesinde bulunan Süleyman Askerî Bey, daha sonra emekli edilmiştir. Kurulan Teşkilât-ı Mahsûsa'nm ük reisi olan Süleyman Askerî Bey bütün Osmanlı Devleti coğrafyasında çeşitli faaliyetlerin bu teşkilât tarafından gerçekleştirilmesinde etkili olmuştur. Daha sonra Basra Valiliği ve Irak ve Havalisi Umum Kumandanlığı Vazifelerine getirilen Süleyman Askerî Bey, Şuaybiyye vuruşması sırasında İngilizlerin vuruşmada üstünlük sağlamaları neticesinde bunu gururuna yediremeyerek intiher etmiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT fen fazla 250 sözcük^ SÜLEYMAN ASKERÎ BEY Teşkilât-ı Mahsûsa was a foundation that It did espionage, information and military operations at the and of the Ottoman Empire. This foundation was established at 05 August 1914. And operated several field. Mr. Süleyman Askerî was a first leade of Teşkilât-ı Mahsûsa. He had many important activites in Trablusgarp, West Thrace and Irak. He had set up a passing goverment in West Thrace. He had done at this goverment as a chairman of military service. He had fighted with İtalians in Trablusgarp and also with English in Irak. He was an important guerilla. He had committed suicide after many activities at 14 April 1915. Mr. Süleyman Askerî is sun of Hasan Vehbi Pahsa. And his home country is Prezrin Starboard at Albania.