Türkiye'deki baskı gruplarının AB üyeliğine yönelik faaliyetleri: TUSİAD örneği
The activities of pressure groups in Turkey towards EU membership: The example of TUSİAD
  1. Tez No: 162417
  2. Yazar: MELEK YURDERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TANJU TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Tezimizin teorik çerçevesini devlet dışındaki ulusal ve uluslararası aktörlerin önemini savunan çoğulcu görüş; kavramsal çerçevesini baskı grupları oluşturmaktadır. Çalışmamızın ana teması, ulusal bir baskı grubu olan TÜSIAD'ın Türk dış politikasında AB üyeliğine yönelik faaliyetleriyle aldığı etkili roldür. Birinci bölümde genel olarak baskı grupları; ikinci bölümde dış politika ve uluslararası politikada baskı grupları ve Türkiye'de AB üyeliğine yönelik çalışan gruplar; üçüncü bölümde TÜSIAD'ın, AB adaylığı sürecinde diğer gruplardan daha etkili olmasını sağlayan amaçlan, gelişimi, örgüt yapısı ve faaliyetleri incelenmiştir. Baskı grupları, siyasi iktidarın dışında, ortak çıkarlarım gerçekleştirebilmek için örgütlenmiş ve karar alıcıları amaçlan doğrultusunda, güçleri oranında eylemleriyle etkilemeye çalışan gruplardır. Benzer faaliyetlerinden dolayı, çıkar gruplarıyla, siyasi partilerle, lobilerle ve sivil toplum örgütleriyle karıştırılmaktadırlar. Baskı grubu terimi ilk kez 1925 yılında ABD'de kullanılmıştır. Fakat baskı grupları daha eski devirlerden günümüze toplumlarda bulunmaktadır. Çoğulcu demokrasinin önemli aktörleri olan bu grupların gelişimi 19. yüzyılda yaşanan endüstri toplumuna geçiş sürecinin sonucudur. Baskı gruplarının temel işlevleri üyelerinin ve toplumun çıkarlarını savunmak; halkı bilgilendirmek, toplumsal dengeyi sağlamak, politika yapımına katkıda bulunmak; üyelerini ve ülkesini uluslararası alanda temsil etmek olarak özetlenebilir. Kullandıkları yöntemler, ikna, kamu oyu oluşturma ve propaganda yapma, para, tehdit, doğrudan eylemler, hükümet faaliyetlerini engellemedir. Dış politika iç politikanın bir uzantısıdır. Buna göre, dış politikanın ulusal aktörleri devlet ve devlet dışı ulusal gruplardır. Baskı graplan kamu oyunu etkileme yoluyla hükümetin dış politika kararlarını etkileyebilmektedirler. Türkiye'de AB üyeliğine yönelik olarak çalışan en etkili gruplar TÜSİAD, TOBB ve İKV'dir. Baskı güçleri ve faaliyetleri araştmldığında TÜSIAD'ın daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. TÜSİAD hem bir baskı grubu hem de bir sivil toplum örgütüdür. 1999 Helsinki Zirvesi'nden sonra yeniden yapılanan TÜSİAD, AB 'ye Uyum Komitesi, Brüksel Temsilciliği, Ankara Temsilciliği, Paris Bürosu, Berlin Bürosu aracılığıyla Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen önemli faaliyetlerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pluarlist view that defends the importance of non-governmental national and international organizations, forms the theoretical framework and pressure groups constitutes the conceptual framework of our thesis. The main subject is the influential role of TUSIAD ( Turkish Industrialists and Businessmen's Association) in Turkish foreign policy with its activities towards EU membership of Turkey. In the first part pressure groups, in the second part pressure groups as foreign policy and international relations actors, in the third part aims, development, organization structure and activites that make TUSIAD more influential than the other groups. Pressure groups are the groups, formed outside political power, organizing to influence the decision takers with their activities according to their aims and power. Pressure groups have been interfered with interest groups, political parties, lobbies and civil society organizations. The concept was firstly used in 1925 but these groups have been in the societies for centuries. The development of this groups, important actors of pluralist democracy, is the result of the industrial revolution process of 19th century. The basic functions of pressure groups can be summarized as defending the interests of their members and the society, giving information to the public, contributing to the politics, representing their members and country in the international area. Persuasion, public opinion, propaganda, monetary aid, threat, directly operations, preventing government activities are the methods used by pressure groups. Foreign policy is related with domestic policy. According to this, the national actors of -foreign policy are the state and non-governmental national organizations. Pressure gropus may influence foreign policy decisions of the government through influencing public opinion. The most influential pressure groups that function towards EU membership of Turkey are TUSIAD, TOBB(The Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey) and IKV(Economic Development Foundation). When their pressure powers and activities are examined, it is understood that TUSIAD is most effective one. TUSIAD is both a pressure group and a civil society organization. TUSIAD was reorganized after Helsinki Summit in 1999 and have been functioning through Bruxcell representation, Ankara representation, Paris Office and Berlin Office to support Turkey.