Firmalarda kurumsal imaj ve performans ilişkisi
Realitionship between corporate image and performance in firms
- Tez No: 162418
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. JÜLİDE KESKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
ÖZET Bugünkü iş dünyasında örgütler ve kamuoyu arasındaki ilişkiler kurum ün ve imajının stratejik yönetimi ihtiyacını gözler önüne sermiştir. Bunların dışında küreselleşme, şirket birleşmeleri ve özelleştirme, ürün yaşam devrinin hızlanması gibi göze çarpan trendler birçok firmada dikkat uyandırmıştır (Gray ve Balmer, 1998). Kurumsal imaj, bir şirketin izleyicileri tarafından çizilmiş zihinsel resmidir (Gray ve Balmer, 1998). Yazında kurumsal imaj ve ünün şirketler için önemi vurgulanmış (Fombrun, 1996) ve iyi üne sahip firmaların diğerlerinin yanında fiyat değiştirme, sermaye piyasasına daha rahat girme, yatırımcıları daha kolay etkileme ve daha iyi kredi oranlarına sahip olma gibi birçok avantaja sahip olabileceği belirtilmiştir. Bir firmanın ününü etkileyen öğelere bakıldığında ise karşımıza diğer şirketler içindeki yeri, yönetim kalitesi, şirketin finansal sesliliği, sosyal kaygıların gösterimi çıkmaktadır. Rekabet avantajı yaratma yolunda kurumsal imaj birçok öğe ile etkileşim içindedir. Kurumsal kimlik, örgütün gerçekliği ve farklılığıdır. Temel bileşenleri şirket stratejisi, felsefesi, kültürü ve örgütsel tasarımıdır. Kurumsal kimlik kurum gerçeğidir. Kurumun belirli karakteristiklerini kapsar, diğer bir deyişle örgütün ne olduğunu ortaya koyar. Tüm faktörlerin etkileşimi belirgin bir kuramsal marka oluşması ve kurumun diğer işletmelerden farklılaşmasıyla sonuçlanır. Kurumsal imaj bugünkü rekabet ortamında işletmelerin fark yaratmada başvuracakları bir araç halini almıştır. Tüm dünyada olduğu gibi gelişen ve büyüyen Türkiye Ekonomisi'nde de işletmelerin yalnız yurt içi pazarda değil aynı zamanda uluslararası pazarlarda da söz sahibi olmasında ve rekabet avantajı yaratmasında kurumsal imaj m rolü ortadır. Bu çalışmada kurumsal kimlik ve bileşenleri (kültür, felsefe, strateji, yapı), kurumsal imaj m oluşması, kurumsal imajı oluşturan öğeler ve bu sürecin özellikleri irdelenmektedir. Bu değişkenlerin örgütün dış çevresine yansıttığı kurumsal imajın bir parçası olarak performansa nasıl ve ne kadar etki ettiği ölçülmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purvasive blurring of boundaries between organizations and their stakeholders in today's business world has highlighted the need to strategically manage corporate reputation and image. And moreover, ongoing discrete trends such as globalization, merger mania, privatization and the acceleration of product life cycles has created a sense of urgency for many firms (Gray & Balmer, 1998). Corporate image is the mental picture of a company by its constituents (Gary & Balmer, 1998). In the literature, the importance of corporate image and reputation for the organizations is mentioned (Fombrun, 1996) and also stated that the firms that have good reputation will have advantages like price changing, easier entrance to capital markets, more attractiveness to investors and better credit ratios. When we look at the other components that effect a firms' reputation, the place of the firm in its rivals, management quality, financial soundness of the firm and the social concernment comes out. Corporate image is in interaction with many other components in creating a competitive advantage. Corporate identity is the reality and the difference of the corporation. Its basic components are corporate strategy, philosophy, culture and organizational design. It includes the certain characteristics of a corporation in another way, it shows what an organization is. The interaction of all factors ends with formation of a common corporate brand and differentiation of the corporation from the others. In todays competitive environment corporate image become an instrument to make difference for the companies. As in the whole world, the role of the corporate image for the firms in the growing and developing Turkish economy has an important role to have place not only in the domestic markets but also in the global markets is certain. In this study the corporate identity and its components (culture, philosophy, strategy and structure), forming process of corporate image, the elements of corporate image and the characteristics of this process will be researched. As a part of corporate image the effect of these variables reflecting to the outer environment to performance, how and how much, will be measured.