Seyfi Kudaş'ın şiirleri, giriş- metinler-dizin
Seyfi Kudash's poetry, preface-texts-index
  1. Tez No: 162416
  2. Yazar: MURAT ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
ÖZET Bu çalışma, Başkurt Türklerinin ünlü şairi Seyfı Kudas ve şiirlerinin yanısıra, Başkurt Türkçesi ve Başkurtlar üzerine yapılmış bir inceleme niteliği taşımaktadır. Çalışmamız dört ana başlık altında toplanmıştır. Giriş, metinler, sözlük ve sonuç başlıkları altında toplanan incelememizin giriş bölümünde Başkurdistan ve Başkurtlar hakkında bilgi verilmektedir. Aynı bölüm içerisinde Seyfı Kudaş'ın yaşamı, sanatı, eserleri ve eserleri üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca, metin hakkında bölümünde metin üzerinde inceleme yapılırken uyulan transkripsiyon ve Türkiye Türkçesine aktarım esasları belirtilmiştir. Şiirlerde yer alan şekil yapıları ve dolayısıyla da Başkurt Türkçesinde yer alan şekil yapıları, metinlerden örnekler ile gösterilmiştir. Giriş bölümünün son alt başlığı olarak kaynaklar alınmış ve bu çalışmaya esas teşkil eden kaynaklar alfabetik sıra ile belirtilmiştir. Metinler kısmında 1 12 şiir incelenmiştir. Bu kısım, iki bölüme ayrılmaktadır. İlk bölüm, metinlerin transkripsiyonuna dayanmaktadır. İkinci bölüm, şiirlerin Türkiye Türkçesine aktarılması şeklinde oluşmaktadır. Üçüncü kısım sözlük bölümü olarak verilmiştir. Burada 2441 madde başı yer almaktadır. Bazı madde başlarının altında metinlerde geçmeyen fakat, Başkurt Türkçesindeki frekansı yüksek olan yapılar da verilerek sözlük bölümü zenginleştirilmiştir. Sonuç kısmında, Seyfı Kudaş'ın Başkurt edebiyatındaki yeri belirtilmiştir. Aynı zamanda Başkurt yazı dilinin oluşmasındaki katkısına değinilmiştir. -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has a quality investigation that mentioned about well-known poet of Bashkir Turks, Seyfi Kudash and his poems, in addition to this, Bashkir Turkic and Bashkirs. Our study has been classified under four main section: Introduction, Texts, Dictionary and Conclusion. First section includes informations about Bashkirs and Bashskiria, Seyfi Kudash' s life, works, art, and also some studies which mention about Seyfi Kudash' s works. In addition to these, transcription and Turkish translate principles which have considered while studying upon text are determined in“About Texf'subtitle. Form structures on poems, so in Bashkir Turkic, are demonstrated in texts. In the ”Sources“ section which is the last section of introduction, bibliography of this study are determined in alphabetical order. 112 poems has been investigated in the ”Texts“ section. This section seperates into two part. First part depends on the transcription of texts. Second part has formed by translating poems to Anatolian Turkish. Third section is a glossary section. This section includes 2441 word entries. It also has been increased by some words which has not taken place in our text in order to show the words that have high frequence in Bashkir. In the ”Conclusion" section, Seyfi Kudash' s place in Bashkir literature has been indicated. Beside this, his contribution constituting the Bashkir literary language has also been denoted.