Azerbaycan plastik taş sanatları koç ve at biçimli mezartaşları
Azerbajian plastic sculpture, ram and horse figured tombstones
- Tez No: 162451
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
“Azerbaycan Plastik Taş Sanatları Koç ve At Biçimli Mezartaşlan”adlı Yüksek lisans tez çalışmamızı üç başlık altında toplaya biliriz. Tezimizin son kısmında ise yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu tespit etmiş olduğumuz At ve Koç figürlü mezartaşlarmm resimlerini verdik. İlk başta Azerbaycan'a giderek bölgede bulunan Koç ve At figürlü mezartaşlannı bulundukları bölge ve konumlan açısından araştırmalarımızı sürdürdük. Daha sonra bu tip mezartaşlarmm ortaya çıkması yönünden, kökenlerine inmeye çalışarak din faktörü açısından Azerbaycan Tasvir Sanatının karşılıklı etkileşimi konusunda çalışmamızı yaptık. Burada bölgedeki dini etkileşim yansıra mitolojik ve halk bilim kaynaklarında başvurarak çalışmamızı zenginleştirdik. Çalışmamız sonucu bölgede bulunan Koç ve At figürlü mezartaşlannm genel durumunu ele almaya çalışarak onların bölge açısından ne gibi önem ve anlamlara sahip olduğu konusunu inceledik. Yapmış olduğumuz incelemeler sonucu ortaya çıkan verilere dayanarak karşılaştırma ve değerlendirmelerde bulunduk. Çalışmamızı Azerbaycan bölgesinde yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu tespit ettiğimiz Koç ve At figürlü mezartaşlannm resimlerini verdik. Vermiş olduğumuz her bir resmin katalogunu da oluşturarak onlar hakkında hem bağlan açısından hem de veriler yönünden elde ettiğimiz bilgileri bir araya getirerek çalışmamızı tamamlamış olduk.
Özet (Çeviri)
We have completed our MBA thesis study regarding the“Azerbaijan Plastic. Sculpture, Ram and Horse Figured Tombstones”under three headings. At the final stage of our study, we have presented the pictures of horse and ram figured tombstones that we have found during our study. At first, by going Azerbaijan, we have continued our research on the horse and ram figured tombstones by their regions and locations. After that, we have studied on the mutual interaction of the Azerbaijan Description Art from the perspective of revealed tombstones of the type in-question, and from the point of religious factor by searching their roots. Besides the religious interaction in the region, we have enriched our study by applying mythological and social science resources. As a result of our study, by dealing with the general situation of the horse and ram figured tombstones that are existed in the region, we have studied their importance and meaning for the region. Depending on the data we have gathered during our study, we have made comparisons and evaluations. In our study, we have presented the pictures of the horse and ram figured tombstones that we have found during our research in Azerbaijan region. By cataloguing each picture that is presented, we have concluded our study on the subject by merging the information we have gathered about their religious bonds and other data.