Topkapı Sarayı Müzesi kütüphanesinde bulunan H.1339 no.lu Sigetvar Seferi tarihinin tasvirleri
Descriptions of history of Sigetvar Journey numbered H.1339 present in the library of Topkapı Palace Museum
- Tez No: 162452
- Danışmanlar: PROF.DR. BOZKURT ERSOY, PROF.DR. ZEREN TANINDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük): Nüzhetü'l-esrâr Kanuni Sultan Süleyman'ın Sigetvar seferine (H.974/M.1566) bizzat katılan Feridun Ahmed Bey'in bu savaş sırasındaki gözlemlerini, Kanuni'nin sefer sırasında ölümünü, Il.Selim'in tahta çıkışını ve saltanatının ilk yıllarını ele alan bir çalışmadır. H.961/M.1553 yılında bir katip olarak Sokollu Mehmed Paşa'nın hizmetine giren ve Sigetvar seferinde sadrazamın sır katibi olarak bulunan Feridun Bey eserini Sokollu Mehmed Paşa için hazırlamıştır. 13 Recep 976/ 1 Ocak 1569 tarihinde Çorlu'da tamamlanan yazma yirmi minyatürle görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLÎZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcükl : Nüzhetü'l-esrâr is the work ol" Feridun Ahmed who personally joined Sigetvar journey (H.974/M.1566), concerning his observations during the war, Kanuni Sultan Süleyman's death during the journey, Selim II. 's succeed to the throne and his first years of sovereignty. Serving Sokollu Mehmed Pasha as a clerk in H.961/M.1553 and being grand vizier's secret clerk during Sigetvar journey, Feridun Ahmed prepared his work for Sokollu Mehmed Pasha. The writing which is completed in 13 Recep 976/1 January 1569 in Çorlu is visualised with 20 miniatures.