Deneysel akut medulla spinalis travmasında kronik alfa tokoferol kullanımının lipid peroksidasyon üzerine etkisi
The Effects of chronic alpha tocopherol administration on lipid peroxidation in an experimental model of acute spinal cord injury
  1. Tez No: 16248
  2. Yazar: MUSTAFA BOZBOĞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
özet Akut medulla spinalis travmasında, medulla spinalisin mekanik deformasyonu, komp- resyonu ve/veya laserasyonu ile nörovasküler dokuda oluşan primer hasardan başka, bir seri biokimyasal patolojik olay da doku nekrozu ve fonksiyon kaybına neden olur. Serbest oksijen radikal reaksiyonları ile yağ asitlerinin biomembran fosfblipidlerinden hidrolizi, biyolojik olarak aktif eicosanoidlerin oluşumu ve lipid peroksidasyonu erken dönemde görülen biokimyasal reaksiyonlardır ve otodestrüktif lezyonların oluşumun da etkili olur. Bu çalışmada, Albino-Wistar sıçanlarda standart bir akut medulla spinalis travma mo deli kullanılarak, travma öncesinde kronik alfa tokoferol verilmesinin etkileri biokimya sal parametrelerle incelenmiştir. Çalışma, her biri 40 hayvandan oluşan iki ana grup (K: kontrol grubu ve T: tedavi gru bu) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Her bir ana grup da kendi içinde eşit sayıda dört alt gruba (Kl-4 ve Tl-4) ayrılmıştır. K grubundaki deneklere herhangi bir tedavi uygulamaksızın, T grubundakilere ise trav ma öncesinde yedi gün süreyle, 100 mg/kg/gün, intraperitoneal d-alfa tokoferol asetat verildikten sonra deneysel akut medulla spinalis travması oluşturulmuştur. Travma sonrasında 1. dakikada (Kİ ve Tl alt grupları), 15. dakikada (K2 ve T2), 60. dakikada (K3 ve T3) ve 120. dakikada (K4 ve T4) torakal medulla spinalis kolonu üzerine sıvı azot dö küldükten sonra medulla spinalis vertebral kolon ile birlikte çıkartılıp sıvı azot içinde muhafazaya alınmıştır. Daha sonra lipid peroksid formasyonu TBA yöntemi ile kantita- tif olarak ölçülmüştür. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, kronik alfa tokoferol kullanımının akut medulla spi nalis travmasından sonra gelişen lipid peroksidasyonunu -özellikle ilk dakikalarda- bas kıladığını ve bu mekanizmayla sekonder (otodestrüktif) yaralanmada yararlı olabilece ğini göstermektedir. 25 sonuç
Özet (Çeviri)
abstract The Effects of Chronic Alpha Tocopherol Administration on Lipid Peroxidation in An Experimental Model of Acute Spinal Cord Injury In addition to the primary destruction of neurovascular tissue by mechanical deforma tion, compression, and/or laceration of the spinal cord, acute traumatic injury of the spi nal cord leads to a series of pathological events that result in tissue necrosis and loss of function. Among the earliest biochemical reactions responsible from autodestructive le sions are hydrolysis of fatty acids from biomembrane phospholipids, production of bio logically active eicosanoids, and peroxidation of lipids by free radical reactions. In this study a standard acute spinal cord injury model in Albino-Wistar rats was used and the effects of chronic administration of alpha tocopherol before the trauma were in vestigated by using biochemical parameters. The study was made in two main groups (Group K: untreated controls, Group T: treat ed group) each containing 40 animals. Each main group was also divided into four sub groups often animals (K14, Tl-4). Experimental acute spinal cord trauma was made in group K animals without any treat ment, in group T rats following administration alpha tocopherol, 100 mg/kg/day, intra- peritoneally for seven days before the trauma. Following the trauma, at the first minute (Kl and Tl subgroups), at the fiftienth minute (K2 and T2), one hour later (K3 and T3), and two hours later (K4 and T4), all length of the thoracal vertebral column was re moved after applying liquid nitrogen and the materials were preserved in liquid nitro gen in order to stop enzymatic reactions until lipid peroxide determination. The degree of lipid peroxide formation was assayed by determining thiobarbituric acid reactive sub stance formation. The results of this study suggest that chronic administration of alpha tocopherol is effi cient to suppress lipid peroxidation following acute spinal cord trauma, especially in first minutes. And it may prevent secondary (autodestructive) injuries by modulating post traumatic membrane lipid metabolism. 27 abstract