Ratlarda oluşturulan medulla spinalis travma modelinde Aktive Protein C'nin nöroprotektif etkinliğinin araştırılması
Investigation of neuroprotective efficacy of Activated Protein C experimental spinal cord injury
- Tez No: 267017
- Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY ARKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Spinal kord travması sadece etkilenen bireyi değil, ailesini ve toplumu da ilgilendiren önemli bir sağlık problemidir ve tedavisinde ikincil hasar mekanizmalarının önlenmesinin rolü olduğu düşünülmektedir.Amaç: Bu çalışmada deneysel spinal kord travması oluşturulan ratlarda, farklı zaman dilimlerinde intravenöz olarak uygulanan APC'nin spinal kord travmasına karşı koruyucu etkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda ağırlıkları 200- 250 g arası değişen ve normal motor aktiviteye sahip 32 adet Wistar Albino türü dişi rat alındı. 2 adet rattan oluşan laminektomi grubu ve her biri 6 adet rattan oluşan 5 çalışma grubu şeklinde planlama yapıldı. Deneklere cerrahi işlem öncesi eter anestezisi uygulandı. Grup L (n: 2): Laminektomi uygulandı. Grup APC 30 (n: 6): Tek doz intravenöz 100 µg/kg APC verildi ve 30 dk sonra spinal kord travması oluşturuldu. Grup SF (n:6): Spinal kord travması oluşturulduktan hemen sonra intravenöz 1 mL SF verildi. Grup APC akut (n: 6): Spinal kord travması oluşturulduktan hemen sonra intravenöz tek doz 100 µg/kg APC verildi. Grup APC 6 (n: 6): Spinal kord travması oluşturulduktan 6 saat sonra intravenöz tek doz 100 µg/kg APC verildi. Grup APC 12 (n: 6): spinal kord travması oluşturulduktan 12 saat sonra sonra intravenöz tek doz 100 µg/kg APC verildi. Spinal kord travması, 63 gramlık kuvvet uygulayan Yaşargil anevrizma klibi (Aesculap FE 721 K) dura ve spinal kordu çepeçevre saracak şekilde bir dakika süreyle kliplenerek gerçekleştirildi. Cerrahi işlem sonrasında tüm deneklerin fonksiyonel iyileşmeleri 1., 3., 5., 7., 14., 21., 28., ve 35. günlerde BBB lökomotor skorlama ile değerlendirildi ve 35. gün sonunda denekler sakrifiye edilerek travma alanından alınan örnekler histopatolojik değerlendirmeye alındı.Sonuç: Nörodavranışsal testlerin sonuçları karşılaştırıldığında APC uygulanan gruplarda SF grubuna göre 28. ve 35. günlerde anlamlı iyileşme olduğu gözlendi. Histopatolojik olarak yapılan değerlendirmelerde myelinli akson sayısı ve nöron sayısı açısından APC uygulanan gruplarda SF grubuna göre anlamlı yükseklik gözlenirken glial hücre sayısı açısından SF grubunda diğer gruplara göre anlamlı yükseklik bulundu.Sonuç olarak; APC'nin uzun dönemde motor fonksiyonlarda düzelme sağladığını, nöron ve miyelinli aksonları koruduğunu, glial hücre oluşumunu azalttığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Spinal cord injury is a major health problem which does not only affect individuals, but also concerning the families and communities. Prevention of secondary injury mechanisms are thought to play a role in the treatment of the diseases.Objective: In this study, we aimed to investigate the proctective effect of different periodly applied intravenous (iv) APC on rats whose spinal cord experimentally injuried.Material-Method: In our study, 32 Wistar Albino female rats weighing between 200-250 and having normal motor activity were included. A laminectomy group having two rats and five study groups having were six rats were planed. Before surgery ether anesthesia were applied to the rats. Group L (n: 2): Laminectomy was applied. Group APC 30 (n: 6):Single dose İV 100 µg/kg APC has injected and after 30 minutes spinal cord injury was induced. Group SF (n:6): Just after spinal cord injury has been induced, İV 1 mL %0,9 NaCl was injected. Group APC acut (n: 6): After spinal cord injury has been induced single dose İV 100 µg/kg APC was injected. Group APC 6 (n: 6): Six hours after spinal cord injury has been induced single dose İV 100 µg/kg APC was injected. Group APC 12 (n: 6): Twelve hours after spinal cord injury has been induced single dose İV 100 µg/kg APC was injected. Spinal cord injury was induced bandaging dura and spinal cord with Yasargil aneurysm clip (Aesculap FE 721 K) which applies 63 grams force. In order to evaluate the functional recovery BBB locomotive rating scale were done at 3., 5., 7., 14., 21., 28., and 35 days on all rats following surgical procedures and at the end of the 35 th days, samples taken from sacrificed subjects were evaluated histopathologically.Results: We have observed significant recovery on APC group as compared to the SF group at 28 and 35 days based on the results of locomotor activitiy tests. We have observed significant increase in the number of myelinated axons and neurons on APC groups as compared to the SF group, meanwhile in SF group we found out significant increase in glial cell numbers.