Deniz yolu ile yük taşıma ücreti (navlun)
The fee of carriage of goods by sea (freight)
- Tez No: 162495
- Danışmanlar: PROF.DR. HURİYE KUBİLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Dünya ticaretinin gelişmesine paralel olarak, ticaretin gerçekleştirilmesi için malların denizaşırı olarak taşınması gerekliliği, deniz ticaretinin de sürekli olarak değişim ve gelişim içinde olmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle bir navlun sözleşmesi çerçevesinde, deniz yolu ile yük taşınması, her geçen gün daha fazla kullanılan bir taşıma şekli halini almaktadır. Navlun ödeme taahhüdü, navlun sözleşmesinin zorunlu unsurlarından birisidir. Bu nedenle Türk Ticaret Kanunu'nda navluna ilişkin olarak birçok düzenleme bulunmakla birlikte, sözleşmenin tarafları navlunun miktarının belirlenmesi, ödeme zamanı, ödeme şekli gibi konularda kanuni düzenden farklı esaslar belirleyebilmektedirler. Ayrıca, deniz ticaretinin ekonomiyle doğrudan ilişki halinde olması, navlun piyasasında rekabetin oluşmasına sebep olmakta ve rekabet koşullarının düzenlenmesi ve navluna ilişkin uyuşmazlıkların en aza indirilmesi amacı ile uluslararası birlikler tarafından navlun konusunda düzenlemeler yapılmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle navlun kavramının tanımına, navlunun zorunlu bir unsuru olması nedeni ile navlun sözleşmesi ile ilişkisine, navlunun kararlaştırılmadığı sözleşmelerin tabi olacağı hükümlerin değerlendirilmesine, navlunun belirlenmesi konusunda öngörülmüş kanuni düzenlemelere ve tarafların sözleşme serbestliği ilkesi dahilinde yaptıkları anlaşmalara yer verilmiştir. Ayrıca, yükün hasarlanmasının veya zayi olmasının navluna etkisi, navlunun alacaklısı ve borçlusunun, gerek navlun sözleşmesi gerek özel durumlar ve uluslararası alım satım sözleşmesi uyarınca belirlenmesi konuları açıklanmıştır. Diğer yandan, yükün gönderileni tarafından teslim alınmaması halinde, taşıyanın taşıtana rücu hakkı ve taşıtanın navlundan dolayı sorumluluğunun niteliği değerlendirilmiştir. Son olarak, konusu, kaynağı, muhatabı ve bu hakkın kullanılabileceği süre bakımından taşıyanın navlun alacağı nedeni ile yük üzerinde sahip olduğu rehin hakkı incelenmiş ve rehin hakkına ilişkin olarak taraflarca sözleşme veya konişmentolara konan rehin klozlarına yer verilmiştir. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Parallel to the development of world trade, requirement of overseas carriage of goods in order to realize trade, requires maritime commerce perpetually transform and develop. Consequently carriage of goods in the context of a contract of affreightment, has become an increasingly common way of carriage. Engagement to pay freight is one of the obligatory aspects of contract of affreightment. Although Turkish Commercial Code has numerous regulatios on freight, sides of the contract may determine different terms than those in law, on issues such as determination of quantity of freight, time and way of payment. Additionally, direct contact between commercial law and economy leads to competition in freight market and regulations are made by international foundations in order to regulate terms of competition and minimize disputes on freight. In this study, initially the definition of freight, considering that contract of affreightment is an obligatory aspect of freight, its relation with contract of affreightment, evaluation of terms the contract will be subject to in case where freight is not determined, legal regulations on determination of freight and agreements made within the freedom of contract principle. Additionally, effect of loss or damage of goods on freight, determination of creditor and debtor of freight in accordance with contract of affreightment, specific cases and contacts of international purchase and sale are mentioned. Besides, in a case of refusal of goods by the consignee, determination of right of recourse of carrier to the charterer and responsibility of the shipper caused by freight are discussed. Finally, lien on goods caused by freight is analysed in terms of its source, adressee and the period this right can be asserted and the clauses added on contracts or bill of ladings by parties in accordance with lien are mentioned. VI