Denizyolu taşımacılığında operasyonel sorunlar: Kuru yük gemileri taşımalarında problem grupları ve çözüm önerileri
Operational problems in marine transportation: Problem groups and solution proposals in dry cargo shipping
- Tez No: 627514
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Deniz yolu taşımacılığı yük ve yolcu gemileriyle taşıtan ile taşıyan arasında yapılan taşıma sözleşmesine dayalı uluslararası deniz ticaret kanunu ve sözleşmeleri çerçevesinde yürütülen, belirli bir bedel karşılığında, limandan limana yapılan taşıma türüdür. Dünyanın ve aynı zamanda ülkemizin 3/4 'ünün suyla çevrili olması denizyolu taşımacılığını yaygınlaşmasında doğal olarak önemli bir faktördür. Bu taşıma yöntemine konu olan yükler, ekipmanlar ve gemi tipleri, operasyon sürecine katılım gösteren firmalar/taraflar çeşitlilik göstermektedir. Sağlıklı ve verimli bir operasyon süreci için konu ile alakalı literatür bilgilerine iyi derecede hakimiyet, konu operasyon alanlarında edinilmiş tecrübeler etkili olan baş unsurlar arasında olmaktadır. Yapılan çalışmada mal sahiplerinin taleplerine istinaden konteynerler ile taşınamayacak tonajlarda olan kuru yüklerin alıcı firmaya teslimine kadar geçen süreç içerisinde lojistik operasyonlara ihtiyaç duyulmuştur. Operasyonlar da navlun ödemesi ve Mersin Uluslararası Limanı'nda bir takım problemlerle karşı karşıya kalınmış ve birtakım çözüm önerileri ihtiyacı doğmuştur. Bu doğrultuda uygulanan yöntemler, sürece katılım gösteren firmalar, navlun ödemesi, Mersin Uluslararası Limanı'nda karşı karşıya kalınmış problem ve çözüm önerileri ile birlikte gerekli olan diğer bilgiler detaylıca ile içerikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Maritime transport is a type of transport carried out from port to port for a certain price, carried out within the framework of the international maritime trade law and contracts based on the contract of carriage between the carrier and the carrier with freight and passenger ships. The fact that 3/4 of the world and also our country is surrounded by water is an important factor in spreading maritime transportation. The cargoes, equipment and ship types that are the subject of this transportation method vary depending on the companies / parties participating in the operation process. Good knowledge of the relevant literature knowledge, experiences gained in the subject operation areas are among the main factors that are effective for a healthy and efficient operation process. In the study conducted, logistics operations were needed in the process from the delivery of dry cargoes that are in tonnage that cannot be transported to containers to the buyers based on the demands of the owners. Operations were also faced with freight payment and a number of problems at Mersin International Port, and a need for some solution suggestions arose. The methods applied in this direction, the companies participating in the process, the freight payment, the problems faced in Mersin International Port and other information required along with the solution suggestions are presented in detail.