KOBİ'lerde pazarlama planlaması süreci ve internet uygulamalarının değerlendirilmesi
Marketing planning process in SME's and appreciation of internet practices
- Tez No: 162494
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Küreselleşme sürecinde dünya pazarlarındaki yeni yönelimler ve süregelen değişimler işletmelerin pazarlama etkinliklerini planlamalarını kaçınılmaz hale getirmiştir. Planlama ve örgütsel verimlilik arasındaki ilişki ile ilgili çok sayıda araştırma projesi bulunmaktadır. Araştırmacıların çoğu bu ikisi arasında pozitif bir ilişki olduğunu söylemektedirler. Pazarlama planının herhangi bir işletmenin gelişmesine etkisi şüphesizdir. Buna rağmen, uygulamacı yöneticiler pazarlama planı sürecinde her çeşit zorlukla karşı karşıya gelirler. Pazarlama planlaması sürecinde, pazarlama araştırması aracılığıyla durum analizinde, pazarlardaki tüketiciler, rekabet, politik ve ekonomik durum, yasal ortam, teknoloji gibi çevresel etmenlerin kapsamlı olarak incelenmesi gerekmektedir. Hedef pazar fırsatları ve mevcut işletme kaynaklan değerlendirilirken, finans, personel, üretim, araştırma ve geliştirmeden yararlanılır. Daha sonra pazarlar seçilmeli ve bu pazarlardaki işletmenin amaçlan belirlenmelidir. Pazarlama planlaması bir süreci gerektirir ki ondan dolayı işletme pazarlarıyla ilgili ilişkilerinde izlenecek stratejilere karar vermelidir. Pazarlama planlaması sürecinin en son aşamasında, planın uygulanması ve kontrolü yer alır. KOBİ'ler bir ülke ekonomisinin temel direğidirler ve onların rekabetçiliği ülkenin rekabet gücüyle sıkı sıkıya bağlı olmaktadır. Internet KOBİ'ler için rekabetçi bir avantaj kaynağı olmaktadır, ancak bunun nasıl başarılacağını kavramak önemlidir. E-ticaret, ticaretin parametrelerini büyük ölçüde yeniden şekillendiren bir olgu olmaktadır. Bilgi teknolojilerindeki yeni hızlı gelişmelerle birlikte, işletmelerin büyük bir kısmı e-ticaret fırsatlarından yararlanarak şu anda global pazarlara ulaşabilmektedir. KOBİ'ler açısından bu fırsat, onlara şimdiye kadar yalnızca çok büyük işletmelerin ulaşabildiği yeni pazarlara açılmaya yönelik olanakları sağlayabileceği için büyük önem taşımaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the course of globalization, new trends and new developments in world markets have inevitably obliged companies to make plans for their marketing activities. There have been a large number of research studies into the relationship between planning and organisational effectiveness. Many of researchers have been confirming a positive relationship between the two. There is no doubting the value of marketing planning to the effective development of any business. In spite of this, practising managers encounter all sorts of difficulties with the marketing planning process. In the process of marketing planning, through marketing research in situation analysis, environmental effects such as consumers, competition, political and economical situation, regulations and technology in the markets should be thoroughly investigated. By evaluating the identified market opportunities and available company resourses embraces finance, personel, production, research and development. Then the markets must be selected and the objectives of the company in these markets must be stated. Marketing planning involves the process whereby the company must decide on the strategy to adopt in relation to its markets. In the last stage of the marketing planning process, the implementation and control of the plan take place. SMEs are pillar in the economy of any country and their competitiveness is strictly tight to the one of the country. Internet is becoming a source of competitive advantage for SMEs, but it is important to understand how this can be achieved. E- commerce is a phenomenon, which is rapidly reshaping the parameters of trade. With the recent dramatic developments in information technologies, a large number of enterprises can now reach the global market place by using the opportunity of e- commerce. For SMEs this opportunity is of paramount importance since it might provide for them the means to open new markets so far only accessible to the larger companies. vu