İlişkisel anlayışla elektronik iş pazarlaması : Türkiye için bir uygulama
E-business marketing based on relationship perspective: An emprical study for Turkey
- Tez No: 162509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AVUNDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler ve Yönetim Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Yeni ekonomik çağ elektronik ticareti ortaya çıkardı ve bu kavram girişim yönetiminde kayda değer bir meydan okuma yarattı. E-işin pazarlama stratejileri gerçekten değişti. İş pazarlaması ve e-işe bağlantılı kurulan model, girişimlerin maliyetlerini düşürmelerine, ortakların işbirliğini arttırmalarına ve istenen müşteri değerinin elde edilmesine yardım edebilir. Böylece biz ilişkisel yönetimi, yeni bir model aracılığıyla taze bir yaklaşım gerektiren en büyük değişim olarak görebiliriz. İnternetin rekabetçi çevresi altında ilişkisel faktörler, bileşenler ve ampirik faktörler arasında yapılandınlabilir. Bunlar çeşitli ve ortak olarak birbiriyle bağlantılı faktörlerdir, flişkiselliğin en Önemli noktası bilgi ite ortak arasında bağlantı kurmaktır. Tüm bu bağlantılar iş pazarlamasını çevreleyen koşullar içinde gerçekleşmiştir. Bu çalışma güven ve taahhüde dayanan ilişkilerde üzerinde durulan önem faktörleri olan: (1) entegrasyon.yardımseverlik, yapabilirlik, algılamalar, iletişim, tatmin, faydalar, işbirliği, tutum ve motivasyon (2) ilişkisel yönetim modelinin beş bağlayıcı aktivitesi: değer ve hedefler, güven, taahhüt, temel yetkinlik ve performansı ve bu faktörler arasındaki ilişkileri ele almıştır. Faktörler arasındaki ilişkiler için hipotez testier! yapılmış ve kanonik korelasyon analizi alternatif hipotezlerin kabul edilmesiyle sonuçlanmıştır. Standardize edilmiş regresyon katsayıları ile doğrudan ve dolaylı etkiler açıklanmıştan vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The new economic era has brought Electronic Commerce (e-commerce) and this has created a significant challenge to enterprise management The marketing strategies of Electronic Business (e-business) really changed. The business marketing and connecting model established by e-business can help enterprises to reduce costs, enhance partners' cooperation and attain the desired customer value. Therefore, we regard Relationship Management as the greatest change that requires a fresh approach through a new model. Under the competitive environment of the internet relationship factors can be constructed between components and emprical factors. These factors are various and mutually connected. Connecting knowledge and partner are the most important point of relationship. All these connections had been made in the context of business marketing. This study discusses the mutually connected relationship and path direction among factors: (1) the essence factors which are dominant in both trust and commitment: integrity, benevolence, ability, perceptions, communication and satisfaction, benefits, cooperation, attitude and motivation; (2) the five connective activities of relationship management model: value and goals, trust, commitment core competence and performance. The mutual connections among factors in the hypotheses are significant and canonical correlation analysis led to the acceptance of all of the null hypotheses. The direct and indirect effects had been explained by standardized regression coefficients. vu