Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını etkileyen faktörler: Bir uygulama
Factors affecting the foreign direct investments in Turkey: An application
  1. Tez No: 162508
  2. Yazar: AYKAN CANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 525
Özet
ÖZET Kaçınılmaz ve geri dönülemez bir süreç olarak görülen küreselleşmenin çok yüzlü bir kavramdır ancak en önemli yüzü ekonomik ve finansal yüzüdür özellikle son 15 yılda ticaret ve sermaye akışlarında ciddi artışlar ve üretimin yeri, yapısında radikal değişiklikler görülmüştür. Geçen on yılda ise kürselleşmenin asıl yüzü üretimin ve finansal piyasaların bütünleşmesi olmuştur ve bu da ticaret ve yatırımın küreselleşmenin ardındaki ateşleyici gücü oluşturduğunun belirtilmesine yol açmaktadır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları geçen yirmi yıl içinde küreselleşmenin ve dünya ekonomisinin dikkat çeken başlıca özelliğini oluşturmaktadır. 1990'lı yılların başındaki küçük bir durgunluk dönemine rağmen son derece hızlı bir şekilde artmıştır. Birçok ülkeden, birçok sektörden çok sayıdaki işletme geçmişe göre çok daha artan oranda kendi ülkeleri dışmda yatırıma yönelmekte ve birçok ülke çokuluslu işletmeleri ülkelerine çekebilmek için rekabet etmektedirler. Gelişmekte olan çok sayıda ülke doğrudan yabancı sermaye yatırımlarım sermaye kaynağı olarak görmektedir. Bu nedenle doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi son derece yararlı olacaktır. Bu amaçla birinci bölümünde dünya ekonomisindeki gelişmeler üretim, ticaret ve sermaye hareketleri çerçevesinde incelenmektedir. îkinci bölümde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının dünyadaki tarihsel gelişimi ele alınmakta, dünyadaki dağılımı ile birlikte doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik gelişme ve kalkınma üzerine etkileri incelenmektedir. Üçüncü bölümde doğrudan dış yatırımın belirleyenleri, Dördüncü bölümde ise doğrudan yabancı sermaye yatınmlannm Türkiye'deki tarihsel gelişimi ele alınmakta ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının dağılımı belirtilmektedir. Beşinci bölümde ise Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını etkileyen faktörler incelenmektedir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization is an inevitable and irreversible process, and has many faces; however, globalization is first and foremost comprehended in economic and financial terms. The last 15 years have witnessed dramatic increases in trade and capital flows, as well as radical changes in the structure and location of production. Perhaps the most prominent face of globalization is the rapid integration of production and financial markets over the last decade; that is, trade and investment are the prime driving forces behind globalization. Foreign direct investment has been one of the core features of globalization and the world economy over the past two decades. It has grown at an unprecedented pace for more than a decade, with only a slight interruption during the recession of the early 1990s. More firms in more industries from more countries are expanding abroad through direct investment than ever before, and virtually all economies now compete to attract multinational enterprises. Most developing countries were starting to look to foreign direct investment as a source of capital. For this reason it would be useful to review the factors of foreign direct investment. In the first part of the study developments in the global economy is presented within the context of production, trade and capital flows. In the second part, historical development of foreign direct investment as well as the global distribution in the world and its effects on economic development. In the third part, determinants of foreign direct investment are discussed. In the fourth part foreign direct investment in Turkey is presented in a historical perspective and in the fifth part factors affectint the foreign direct investments are surveyed and suggestions are attempted to be developed. Vlll