1980 sonrası Türkiye'de yaşanan krizlerin vergi politikaları açısından değerlendirilmesi
The crisis which has lived in Turkey after 1980 is evaluated in terms of the tax politics
  1. Tez No: 162550
  2. Yazar: NESRİN CANDAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET 1980 sonrası küreselleşme eğiliminin tüm dünyadaki ekonomik, sosyal ve siyasi yapı üzerindeki etkileri, Türkiye'nin de gelişmiş ülke ekonomilerine entegrasyonunu gerektirmektedir. 1980 sonrası bütün dünyada yaygınlaşan ticaret, ekonomik işbirliğini arttırdığı gibi ekonomik sorunları da küresel boyuta taşımaktadır. Dünyadaki ülkeler arasındaki gelişmişlik farklılıkları, bu ülkelerin iktisadi istikrarlarına yansıdığından, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde iç ve dış kaynaklı olabilen krizlerin etkisini azaltmaya yönelik olarak istikrar politikaları uygulanmaktadır. 1980 sonrası yaşanan yapısal sorunlara ve krizlere çözüm ararken uygulanan politikalar içinde maliye politikasının önemi yeniden ele alınmalıdır. Maliye politikası içinde vergiler devletin en önemli ve etkin aracı olmaktadır. Türkiye'de 1980 sonrası yaşanan yapısal problemler ve krizler incelenmiştir. Bunlar; 1994 krizi, 1998 global nitelikli kriz, 1999 Marmara Depreminin yarattığı ekonomik daralma, 2000 ve 2001 yıllarında yaşanan krizlerdir. Türkiye'de yaşanan krizlere karşın bir istikrar politikası aracı olarak kullanılan“vergi politikalarının”etkinliği ve önemi araştınlmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, krizlerin teorik olarak tanımı, benzerlikleri, farklılıkları ve uygulanan istikrar politikaları incelenmiştir. Bu bölümde dünyadaki krizler de incelenerek dünya ekonomisinin analizinin yapılması amaçlanmıştır. İkinci bölümde ise 1980 sonrası Türkiye'de yaşanan krizler, ortaya çıkış sebepleri ve önlem olarak uygulanan istikrar politikalarına değinilmiştir. Son bölümde,krizlere esnasmda uygulanan vergi politikalarının değişimi, istikrarı sağlamaya yönelik etkileri ve vergi gelirlerinin gelişimi incelenmiştir. Son olarak, yaşanan krizlere karşın uygulanan vergi politikasının değerlendirilmesi ve çözüm önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of the globalization tendency after 1980, on the economic, social and political structure all over the world required the integration of Turkey to the developed country economies. The trade that became widespread all over the world after 1980, carried the economical problems to the global dimension as it increased the economical cooperation. For the differences in the development between the countries on the world reflects the economical stability of these countries, especially in the developing countries like Turkey, stability politics are applied to decrease the effects of the crisis originating from inside and outside. The importance of the finance politics within the politics applied while searching a solution to the structural problems and crisis lived after 1980 must be considered again. The taxes within the finance politics are the most important and active vehicle of the government. The structural problems and crisis that lived in Turkey after 1980 are studied. These are; the crisis of 1994, the global quality crisis of 1998, the economical constriction created by the earthquake in Marmara in 1999, the crisis lived in 2000 and 2001. the activity and the importance of the tax politics which are used as a vehicle of the stability politics against the crisis lived in Turkey are researched. In the first chapter of the thesis, the theoric definition of the crisis, the similarities and the differences, stability politics that applied are studied. In this chapter, the analysis of the world economy is aimed to do while studying the crisis in the world. In the second chapter, the crisis lived in Turkey after 1980, the reasons of them and the stability politics applied as prevention are mentioned. In the last chapter, the change of the tax politics which applied at the time of the crisis, the effects directed towards to provide stability and the growth of the tax income are studied. Finally, the evolution of the tax politics in spite of the crisis lived and solution proposals took place. VI