Enflasyon ve işsizlik arasındaki ilişkilerin ekonometrik yöntemler ile analizi: Türkiye örneği
The analyse of relationships between inflation and unemployment with econometric methods: Turkey model
- Tez No: 162551
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMDİ EMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Enflasyon ve işsizlik makro ekonominin en önemli konulandır. Bu nedenle yazında enflasyon ve işsizlik üzerine yapılmış bir çok çalışma bulunmaktadır. Yüksek enflasyon ve işsizlik oranları uzun dönemde ülkelerin gelişmişlik düzeyini olumsuz etkilemekte, ülke ekonomisine büyük tahribatlar vermektedirler. Türkiye uzun yıllar boyunca yüksek enflasyon ve işsizlik oranlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Dolayısıyla, hükümetlerin öncellikle çözmesi gereken konuların başında enflasyon ve işsizlik gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki iktisadi faaliyet kollarına ait işsizlik oranları üzerindeki histeri etkisini araştırmaktır. Histeri etkisi araştırılırken Ratchet model yaklaşımı temel alınmıştır. Kullanılan iktisadi faaliyet kolları, Devlet İstatistik Enstitüsü Hanehalkı İşgücü Anketleri tarafından belirlenen sınıflandırmaya göre ele alınmıştır. İşsizlik oranlarının tahmin edilmesinde önce En Küçük Kareler Yöntemi, daha sonra da modellere ait hatalar arasında ilişki olabileceği varsayımından hareketle Görünüşte İlişkisiz Regresyon Modeli uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inflation and unemployment are the most important issues in macroeconomics. Therefore there are a lot of studies about inflation and unemployment in literature. High inflation and unemployment rates influence development levels of countries negatively and damage national economies in the long run. Turkey has faced with high inflation and unemployment rates during many years. Thus, inflation and unemployment come first of all which governments have to solve. The aim in this study is to explore the effects of hysteresis on the unemployment rates of Turkey's economic activity branches. While exploring the effects of hysteresis, The Rachet model approach is referred. Economic activity branches that used were considered due to the classification which defined by Household Labour Force Survey of State Institute of Statistics. To estimate the unemployment rates, first Ordinary Least Square Method and then, on the basis of possibility of relationship between models' residuals, Seemingly Unrelated Regression Models are used. The results that obtained are evaluated as a comparing way. vu