Lösemili hastaların blastik hücreleri ve eritrositlerinde süperoksit dismutaz ve katalaz aktiviteleri
  1. Tez No: 16262
  2. Yazar: AHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
89 6. ÖZET Lösemili hastaların eritrositlerindeki ve blastik hücrelerindeki SOD ve katalaz aktivitelerini araştırmayı amaçlayan bu çalışmada, 33 'ü akut lenfositik lösemi ve 38 'i akut nonlenfositik lösemi olmak üzere 71 hastadan ve 39 sağlıklı şahıstan alınan kan örnekleri incelenmiştir. Kan örneklerinden lökositlerin ayrılması amacıyla Percy ve Brady tarafından tarif edilen metod, mononükleer ve polimorf nükleer hücrelerin ayrılması amacıyla da Boyum tarafından geliştirilen metod kullanılmıştır. SOD enzim aktivitesi tayini Sun ve arkadaşları tarafından, katalaz aktivitesinin tayini Lück tarafından tarif edilen metodlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesi sonucunda, akut nonlenfositik lösemili hastaların blastlarındaki ve eritrositlerindeki SOD aktivitelerinin, kontrol grubunun polimorf nükleer hücreleri ve eritrositlerine göre yüksek, eritrositlerindeki katalaz aktivitelerinin ise kontrol grubunun eritrositlerine göre düşük olduğu; akut lenfositik lösemili hastaların blastik hücrelerindeki SOD enzim aktivitelerinin kontrol grubundaki şahısların mononükleer hücrelerindeki SOD aktivitelerine göre düşük olduğu tespit edilmiştir. Yaş ve cinsiyetin, hasta ve kontrol gruplarının kan hücrelerindeki katalaz ve SOD aktivitelerini etkileyen bir faktör olmadığı anlaşılmıştır. Akut lenfositik lösemili hastaların blastik hücrelerindeki SOD aktivitesi azalmasının, blastik transformasyon sonucu bu hücrelerin metabolizmalarında meydana gelen değişmeye, nonlenfositik lösemili hastaların blastlarındaki ve eritrositlerindeki SOD enzim aktivitesi artışının ise myeloid seriye ait multipotent ana hücrelerdeki SOD enzimine ait genin amplifikasyonuna ya da ekspresyonundaki artışa bağlı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
90 7- SUMMARY In this study, we analyzed blood samples from 39 normals, 33 patients with acute lymphocytic leukemia and 38 patients with acute non- lymphocytic leukemia. To investigate the activities of superoxide dismutase and catalase enzymes in the blastic cells and in the erythrocytes of patients with the leukemia. We used the method developed by Percy and Brady for the separation of leukocytes from erythrocytes, and the method developed by Boyum for the separation of mononuclear and polymorphonuclear cells. We determined superoxide dismutase and catalase activities by using the methods described by Sun et al. and by Iaick, respectively. We established that superoxide dismutase activities in the blastic cells and in the erythrocytes of the patients with acute non- lymphocytic leukemia were higher than those in the polymorphonuclear cells and in the erythrocytes of the normals but catalase activities in the erythrocytes of these patients were lower than those in the erythrocytes of the normals. Superoxide dismutase activities in the blastic cells of the patients with acute lymphocytic leukemia were lower than those in the mononuclear cells of the normals. We also established that age and sex were not significant factors affecting activities of the superoxide dismutase and catalase enzymes in the blood cells of the patients and the normals. We concluded that decrease in the activities of the blastic cells of the patients with acute lymphocytic leukemia would be a result of changes in the metabolism of these cells due to blastic transformation, and increase in the superoxide dismutase activities of the blastic cells and in the erythrocytes of the patients with non-lymphoctic leukemia would be a result of the amplification or the increased expression of the superoxide dismutase gene in the myeloid multipotential stem cells.