Birinci Dünya Savaşı'nı bitiren ateşkes anlaşmaları, uygulamaları ve uluslararası hukuk
Analysis and practices of World War I armistice agreements and international law
  1. Tez No: 162624
  2. Yazar: DİLEK ELVAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): Birinci Dünya Savaşı öncesinde dünya iki bloğa ayrılmıştı. İtilaf ve İttifak Devletleri arasında patlak veren çok kısa süreceği düşünülse de dört yıl boyunca Avrupa ve Asya'yı kana bulamış hatta Amerika ve Avustralya kıtalarını bile içine çekmişti. Önceleri İttifak Devletlerinin üstünlüğünde süren savaş 1918 ağustosunda İtilaf Devletleri lehine dönmüştü. Bu tarihten itibaren İtilaf Devletleri savaş bittiğinde, düşmanlarına imzalattıracakları ateşkes anlaşmalarını hazırlamaya başlamışlardı. Anlaşmaların hazırlanması aşamasında. İtilaf Devletleri kendi aralarında da pek çok sorunla karşılaştıkları gibi, İttifak Devletleri ile de büyük sorunlar yaşanmıştı. Ateşkeslerin görüşülüp imzalanmasıyla birlikle de yeni bir dönem başlamış oluyordu. Ateşkeslerin yürürlüğe girmesinden sonra, uygulama sırasında da yeni sorunlar ortaya çıkmıştı. Bu ateşkeslerin uluslararası hukuka uygunluğuna denetleyecek bir kurum olmadığından, hukuk kuralları iki blok tarafından da sık sık çiğneniyordu. Ateşkeslerin hazırlanması, imzalanması, uygulanması ayrıntılarıyla incelenmiş ve ayrıca bunların uluslararası hukuka uygunluğu da mercek altına alınmıştır. Diğer taraftan dört ateşkes anlaşması biçim ve içerik açısından birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) Before world war I, the world was divided two blocks. The war started between The Alliance and The Entente and included Asia and also American and Austrilian continentals. The war was in favour Alliance till on august of 1918, and after that it changed. After mentioned date. Alliance started to thought the armistice treaties that would be signed to state of Entente. While preparing armistices, Alliance lived both lots of problems between their own and also Entente. After the treaties were signed, the new period started by the way. By the treaties got into effect, new problems started on the applications. Although there was no foundation in order to control treaties rules, the law rules weren't adopted by both of side. First of all, preparing, signature and applying of the armistices and also appropriate of" mentioned subjects for intervention law were investigated. In conclusion, four armistice treaties were compared according to forms and contents.