Azerbaycan'daki Türk sanatına ilişkin araştırma ve yayınlar hakkında bir bibliyografya denemesi
A bibliography essay about the researches and publication regarding the Turkish art in Azerbaijan
- Tez No: 162627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Bibliography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET“Azerbaycan'daki Türk Sanatına İlişkin Araştırma ve Yayınlar Hakkında Bir Bibliyografya Denemesi”adlı bu çalışma, Azerbaycan bölgesindeki sanat tarihine ilişkin yapılmış yayınlara ilişkin bir Bibliyografya denemesidir. Çalışmada öncelikle Azerbaycan'ın tarihine değindikten sonra, bölgede Türk sanatının gelişimine ve yapılan araştırma ve yayınlara değinilmiştir. Daha sonra, bu konudaki yayınlar alanlarına göre tasnif edilerek, Eserler, Arkeoloji-Tarih, Sanat Tarihi ana başlıklarında ele alınmış, Sanat Tarihi alanında yazılan eserler ayrıca, Genel, Mimari ve El Sanatları şeklinde ayrılarak sıralanmıştır. Bu bölümde, kaynakların Rusça adları yayında, araştırmacılara kolaylık olması bakımından bunların adlarının Türkçe tercümesi parantez içinde verilmiştir.“Azerbaycan Sanat Tarihinin Temel Kaynakları”başlığı altında verilen eserler“Kitaplar”,“Süreli Yayınlar”ve“Makaleler”başlıkları altında ele alınarak, konuya ilişkin temel eserlerin içeriği hakkında kısa bilgi sunulmuş ve bu eserlerin niteliği, inceleme yöntemi ve bilime katkıları üzerinde durulmuştur. Değerlendirme ve Sonuç Bölümünde ise, elde edilen verilere dayanarak, Azerbaycan Türk Sanatı üzerine yapılan yayınların kimler tarafından, ne şekilde ve hangi dillerde yapıldığı, en çok hangi ülkelerde basılıp yayınladığı ve bunların Türk sanatı tarihindeki yeri üzerinde durulmuştur. Söz konusu araştırma ve yayınların nitelikleri, bilime katkıları ve ulaşılan sonuçları vurgulanmıştır. Çalışmanın sonunda, yararlanılan eserlerin toplu Bibliyografik listesi yer almaktadır. 86
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This is a study of a bibliography essay about the history art in Azerbaijan region, titled as“A Bibliography Essay about the Researches and Publications Regarding the Turkish Art in Azerbaijan”. After a brief introduction to the Azerbaijan history, the development and related researches and publications of the Turkish Art in the region have been stated. Afterwards, the publications have been mainly classified for their referring areas; Work of Arts, Archeology- History, and Art History. In addition to the main areas, they have also been arranged in order as General, Architectural and Hand Works. In this section, to ease the study of the researches, the titles of resources that are originally in Russian have been translated to Turkish and given in parenthesis. The Work of Arts provided under the heading of“Basic Resources of Azerbaijan Art History”has also been gathered under the headings of“Books”,“Periodic Publications”,“and ”Articles" and by this way, brief information about the basic works related to the subject have been provided. Moreover, the characteristics, the study method and their contribution to the science have been emphasized. In the section of evaluation and conclusion, depending on the gathered data, the publications about the Azerbaijan Turkish Art have been emphasized as by whom, how and in which languages they were prepared, mostly in which countries they were published and their place in Turkish art history. The characteristics of the researches and publications in-question, their contributions to the science and the results have been provided. At the end of the study, the bibliographic list of all works that were used during our research has been provided. 87