Autobiography and memoir: Post/colonial women's personal narratives
Özyaşam öyküsü ve anı: Sömürgecilik ötesi kadınların kişisel anlatıları
  1. Tez No: 162628
  2. Yazar: SEZER SABRİYE İKİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSELİ SÖNMEZ İŞÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Önceleri eleştirel yaklaşımlara incelenmeye layık bulunmayan ve değersiz olarak görülen kadın özyaşamöyküleri, günümüzde yazın ve eleştiri dünyasında hak ettiği konumu almıştır. Bu gelişmede, kişisel anlatıları içeren antolojilerin basılmasının payı büyüktür. Ayrıca, tanınmış yazarlar da yaşam öykülerini yazarak gelişmeye katkı sağlamışlardır. Bu çalışma, Jean Rhys, Doris Lessing, Kamala Das ve Sara Suleri'nin özyaşamöyküsü ve anı yazarları olarak, yaşam öykülerini ve deneyimlerini nasıl yansıttıklarını ele alır. Bununla birlikte, bu çalışma, farklı kültürlerden kadın yazarları bir araya getirerek kişisel anlatılarda göze çarpan benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarmayı amaçlar. Kadın ve erkeklerin kişisel anlatıları birbirinden farklı özellikler taşır. Kadın yaşam öyküleri daha çok kişisel ayrıntıları ve diğer insanlarla ilişkileri ön plana çıkarmasına rağmen, erkekler profesyonel yaşamlarındaki başarılarından söz etmeyi tercih ederler. Erkekler yaşamlarını kahramanlık öyküleri gibi sunarlar; kadınlar ise, daha çok kronolojiye uymayan, bağlantısız ve dağınık bir şekilde yazarlar. Özyaşamöyküsü ve anı, kadını her zaman“diğeri”ya da“başkası”olarak tanımlayan ve eserlerinde kadını bu bakış açısıyla sunan Batılı erkek egemen edebi geleneğin karşısında kadın yazarlara kendi sözcükleri ile mücadele etme şansını veren edebi türler olmuştur. Kadınlar, özyaşamöykülerini yazarak diğer kadınların yaşamlarına da birer ışık tutarlar. Daha önce dile getirilmemiş duygularını dile getirebilme şansı bulurlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Women's autobiography, once acknowledged as an inferior and devalued genre, has now achieved a significant place in literary writing and criticism. The publication of anthologies on the subject has increased over the past few decades. Also, well-known authors have written numerous autobiographies. This study elucidates how Jean Rhys, Doris Lessing, Kamala Das and Sara Suleri as women autobiographers presenting their life stories and experiences in their writings. This research, centers on the similarities and differences of the writers' personal narratives and the common characteristics these diverse life stories share. Therefore, it is aimed to bring together women writers from diverse cultures in order to analyze the converging and departing aspects in their personal accounts. There are differences between women's autobiographical writings and men's. While women's life stories emphasize personal and domestic details and describe connections with other people, men focus on their accomplishments in their professional lives. Men idealize their lives and present them as heroic tales. Women's writings are non-linear, non- chronological, disconnected and fragmented. Autobiography makes possible for the women the reclamation of voice and empowerment. By writing autobiographies, women challenge the established history written by men. Autobiography also has a healing power enabling both the writer and reader to cope with the wounds of the past. Women find a chance to speak the unspeakable by writing their life stories. They become mirrors for the other women.