Geliştirilen başarı testi ile geleneksel ve aktif öğrenme yöntemlerinin sayısal denklik konusu öğretiminde başarıya etkisinin değerlendirilmesi
With a developed achievement test, the evaluation of the effect of vocational and active education on students achievement in teaching numerical aquvalance
- Tez No: 162654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞ'E BAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
XIV ÖZET Birçok insan için, matematik hayatın kendisidir. Bununla birlikte matematiği seven ve matematik becerisi gelişmiş insan sayısı oldukça azdır. Matematiğin soyut yapısı, bu durumda önemli bir etkendir. Matematik bölümü öğrencileri dahi, matematiğin soyut yapısından etkilenmektedirler. Bu yüzden matematik bölümünün belki de kilit alanı sayılabilecek soyut matematik kritik bir noktada bulunmaktadır. Dolayısıyla, soyut matematiğe özel bir önem verilmesi gerekmektedir. Bu yüzden, araştırma, soyut matematiğin önemli konularından olup, matematiğin diğer alanlarında kullanılan ve öğrencilerin sorun yaşadığı sayısal denklik üzerine yapılmıştır. Bu araştırma iki amaçla yapılmıştır. Birincisi, sayısal denklik konusunun öğretiminde, aktif öğretim ile geleneksel öğretimin öğrenci başarısı üzerine etkisinin araştırılması; ikincisi de değişik üniversiteler ve/veya değişik fakültelerde öğrenim gören öğrencilerin sayısal denklik konusunun öğretiminden önce konuya hazır bulunuşlulukları ile sayısal denklik konusunun öğretiminden sonra, başarı seviyelerini karşılaştırmaktır. Araştırmanın ilk bölümünü,“Giriş ve Amaç”bölümü oluşturmaktadır. Bu bölümde“matematik, matematik eğitimi, soyut matematik, sayısal denklik, başarı testleri, ölçme-değerlendirme, aktif öğrenme”gibi teorik bilgiler ana hatları ile incelenmiş ve araştırmanın amacı, önemi belirtilmiş ve araştırma problem ve alt problemleri ile sınırlılıklar, sayıltılar verilmiştir. İkinci bölümde ise literatür araştırması sonucu elde edilen yayınlar sunulmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümünü yöntem oluşturmaktadır. Çalışma da öncelikle öğrencilerin küme, bağıntı, fonksiyon konularındaki ön öğrenmelerini ölçecek Giriş Davranışları Belirleme Testi (bundan sonra: GDBT) ve sayısal denkliktekiXV başarılarını belirleyebilecek Sayısal Denklik Başarı Testi geliştirilmiştir. Birinci amaç doğrultusunda, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Orta Öğretim matematik Bölümü 1. sınıf öğrencileri (60 kişi), GDBT testi ile 30'ar kişilik homojen iki gruba bölünmüştür. SDBT her iki gruba da öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Kontrol grubunda geleneksel öğretim teknikleri, deney grubunda da“beyin fırtınası, soru-cevap, tartışma, bilgisayar animasyonları, probleme dayalı öğrenme (bundan sonra: PDÖ) ve grup çalışması gibi aktif yöntemleri ile sayısal denklik konusunun sunumu yapılmıştır. Ayrıca, uygulama öncesi ve sonrası öğrencilerin matematik, matematik bölümü, soyut matematik ve sayısal denklik konularındaki görüşleri açık uçlu bir anket ile toplanmıştır. İkinci amaç doğrultusunda ise, Buca Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik (149 öğrenci) ve Ortaöğretim Matematik (62 öğrenci) bölümü, Süleyman Demirel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi (62) ve İzzet Baysal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi(29) öğrencileri üzerine öntest olarak GDBT, sontest olarak ta SDBT uygulanmıştır. Dördüncü bölümde, bulgular ve yoruma yer verilmiştir. Birinci amaç doğrultusunda, SDBT ön ve son test sonuçları her iki grup için karşılaştırılmış ve sonuçlar sunulmuştur. Sonuçlara göre, ön uygulamada gruplar arasında fark bulunmamaktadır. Son uygulamada, gruplar kendi içlerinde gelişme göstermekle birlikte, SDBT puanları, deney grubu lehine anlamlı farklılaşmıştır. Öğrenci görüşleri açık uçlu anket sonuçlarına göre, ”matematik, matematik bölümü ve soyut matematik hakkındaki görüşlerde anlamlı fark gözlemlenmezken, sayısal denklik konusundaki düşüncelerde deney grubu lehine anlamlı fark belirlenmiştir. İkinci amaç doğrultusunda inceleme yapıldığında, GDBT ve SDBT sonuçlarının, Buca Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Bölümü ile Orta Öğretim Matematik Bölümü öğrencileri arasında orta öğretim matematik öğrencileri lehine; fakülteler bazında Buca Eğitim Fakültesi lehine, cinsiyete göre incelendiğinde de kızlar lehine anlamlı farklılaştığı görülmüştür.XVI Araştırmanın son bölümünde, bulgular ışığında ulaşılan sonuçlar tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
xvu Summary For most people mathematics is the life itself. On the other hand, there are very- few people who love mathematics with a developed mathematical ability. The abstract nature of the mathematics is an important factor affecting this situation. Even students in mathematics department are under the effect of abstract nature of mathematics. Therefore, this study carried out on one of the important topics of abstract mathematics, numerical equvalance (NE), a problematic topic for students, which is used in different areas of mathematics. This study has two aims. The first one is to investigate the effect of active and vocational teaching approaches on teaching NE. The second is to compare levels of readiness before the teaching of NE unit and the achievement levels after the teaching of the unit between math students in different departments in the same university and in between different universities. The first chapter in this thesis is about“Introduction and Aim”. In this chapter, theoretical information about mathematics, math education, abstract math, NE, achievement tests, testing and evaluation, active learning, etc. is discussed in detail. The aim of the study, its importance, research questions and subquestions are also given in this chapter. The second chapter is about literature review of the field. Related literature about the study is discussed in this chapter. The third chapter is about material and method. In this study two achievement tests, one is Introductory Behaviour Determine Test (IDBT) which contains questions to test students readiness for the NE unit such as sets, relations and functions; and the second is Numerical Equvalance Achievement Test (NEAT) are developed.xvm Related to first aim; Dokuz Eylul University, Buca Faculty of Education, Secondary Math students (totally 60 students) were divided into two homogeneous groups after the application of IDBT. One of the groups (control) was taught NE by vocational teaching approach and the second (experimental) was taught the unit by active teaching approach. NEAT was used as pre and post test in both groups. Moreover, before and after the application both groups were applied an open ended questionnaire about maths, math department, abstract math and NE. Related to second aim; students of DEU Buca Fac. Of Education primary and secondary math teacher education programs, Süleyman Demirel and izzet Baysal Universities Faculty of Science Math Department students were applied IDBT as a pre test and NEAT as post test to see their readiness to the NE unit and their achievement levels after the teaching of the unit, respectively. The fourth chapter is about findings and interpretations. Related to first aim; the results of pre and post NEAT were compared and the result are presented in this chapter. According to pre-test results, there is no significant difference between the two groups. On the other hand, although there is a development in achievement in both groups, the development is significantly better in experimental group. According to open ended questionnaire results, students' views about math, math department and abstract mathematics are not sinificantly different between both groups, but about NE they are significantly different in favour of experimental group. Related to second aim; in the comparison of the results of IDBT and NEAT, it is seen that there is a significant difference in favour of secondary math department students in the same university; in between universities, there is a significant difference in favour of students of Buca Faculty of Education; and in gender comparison, there is a significant difference in favour of girls.XIX The last chapter of the thesis is“Results, Discussion and Recommendations”. In this chapter, the results of this study is discussed with the related literature and recommendations for researchers who plan further studies in the field are offered.