An archetypal study of Ursula K. Le Guin's Earthsea trilogy and reflections in language teaching trough task-based learning
Ursula K. Le Guin'in Yerdeniz üçlemesinin arketipik bir çalışması ve görev odaklı öğrenim metoduyla dil öğretimine yansımaları
  1. Tez No: 162653
  2. Yazar: SİBEL ÜMİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERYAL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Özet Kökeni nesilden nesile aktarılan masallara, mitlere ve efsanelere dayanan fantastik edebiyat yirminci yüzyılda ardı ardına yazılan başarılı eserlerle önem kazanmış ve yirmibirinci yüzyılda başlı başına alternatif bir edebi akım halini alarak günden güne artan popüler bir ilgiyle izlenir olmuştur. Fantastik edebiyat çağlar boyunca çocuk edebiyatı olarak algılanmış, hakettiği ilgi ve değeri görmemiştir. Ayrıca, fantastik yapıtlara üniversitelerin eğitim ve öğretim programlan müfredatlarında yeterince yer verilmediği ve bu türün eğitiminde kullanılabilecek yaklaşım ve yöntemlerin etraflıca araştırılmadığı görülmüştür. Bu tez, bu düşüncelerden hareketle hazırlanmış ve bu alandaki boşluğu doldurmayı amaç edinmiştir. Bu tezde kullanılmış olan arketipçi eleştiri 20. yüzyılda doğmuş bir eleştiri yöntemidir. Bu yöntemin amacı çok eski çağlardan beri insanları etkileyen ve her insanda bulunan bir takım ölümsüz arketiplerin bir eserdeki izlerini sürmektir. Bu bağlamda, bu tez, Ursula Le Guin'in“Yerdeniz”üçlemesindeki arketiplerin bir incelemesini içermektedir. Arketipler edebi eserlerde sıkça tekrarlanan evrensel ilk modellerdir ve masal, mit ve efsanelere kaynak olmalarıyla günümüz fantastik edebiyatın bel kemiğini oluştururlar. Jung'a göre bu arketipler insanların ortak bilinçaltında yatan ve bizlere bilinçaltının derinliklerinden gelen kodlanmış psişik davranış formlarıdır.(1996: 42) Bu tezde, Le Guin'in Yerdeniz üçlemesinin psikanalitik eleştirisini sunarken Jung'un arketipler ve ortak bilinçdışı gibi kuramları gözetilmiş ve öğretim yöntemleri bölümünde bu üçlemenin nasıl öğretilebileceği üzerine durularak pratik aktiviteler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract This thesis aims at exploring the archetypes in 20th century fantasy literature and seeks to discover the traces of Carl Jung's theories concerning such archetypes as the Hero, the Child, the Self, the Anima/Animus, and the concepts of individuation and self- development through works of fantasy. The approach to the study of fantasy has been a psychoanalytical one and it is argued that there are certain attributes to Jungian concepts and theories in works of Ursula K. Le Guin. Throughout the study, the following question has been kept in mind as a general guide: How did Ursula K. Le Guin employ and depict the archetypal characters and themes in her fantastic trilogy“Earthsea”, and in what ways can the trilogy be taught in a language classroom? The three books examined are The Wizard of Earthsea, The Tombs of Atuan and The Farthest Shore. All these employ as their theme the concepts of maturity, individuation and self-realization, which are found within the structure of The Hero Archetype. Within this framework, after an archetypal analysis of those three books, practical teaching applications were tried to be included.