Relationship maintenance strategies and marital satisfaction among Turkish couples
Türk evli çiftlerin ilişkilerini yürütmede kullandıkları stratejiler ve evlilikte doyum
- Tez No: 162749
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER FİŞEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2005
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Türk Evli Çiftlerin İlişkilerini Yürütmede Kullandıkları Stratejiler ve Evlilikte Doyum Cemre Torun Bu çalışma, Türkiye'deki genç evli çiftlerin evliliklerini yürütmek için kullandıkları stratejileri araştırmayı amaçlamıştır. Bu stratejilerin evliliklerindeki doyumu ne şekilde etkilediği konusu üzerinde durulmuştur. Kullanılan model, Stafford ve Canary'in 1991 yılında öne sürdükleri İlişki Yürütme Stratejileri (Relationship Maintenance Strategies) modeli ve ölçeği üzerine kurulmuştur. Araştırmada, bu modelde bulunan beş strateji: olumluluk (positivity), açıklık (openness), bağlılık (assurances), sosyal çevre (social networks) ve sorumlulukları paylaşma (sharing tasks) kullanılmıştır. Çalışmaya, 3 1 evli çift katılmış, İlişki Yürütme Stratejileri Ölçeği ve evlilikte doyum ölçeklerini tamamlamışlardır. Sonuçlar, katılımcıların ilişki yürütme stratejilerini kullandıklarını ve eşlerinde de gördüklerini ortaya çıkarmıştır. Açıklık dışında tüm bu stratejilerin kullanımının evlilikteki mutlulukla orantılı olduğu bulunmuştur. Bu mutlulukta eşlerin birbirlerini nasıl gördükleri kendi davranışlarından daha etkili olmuştur. Olumluluk, hem erkek hem kadın için en önemli etken iken, kadınlar için sorunlulukları paylaşma, erkekler için ise sosyal çevreyi hayatlarına dahil etme önem vııkazanmıştır. Eşlerin birbirlerinde gördüğü olumluluk ve bağlılık da evlilikte mutluluğu etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir. Kadınlar için eşlerinin sosyal çevrelerini hayatlarına katmak ve sorumlulukları paylaşmak önemli stratejiler iken, erkekler için eşlerinin olumlu olması ve ilişkiye karşı bağlılık göstermesi mutluluklarını belirleyici faktörlerdir. Açıklık stratejisi, tek başına mutlulukla bağlantılı olmasa da, eşlerin farklı derecelerde kullanımında evlilik üzerinde olumsuz etki yaratmıştır. Erkekler eşlerini olduklarından daha olumlu gördükleri durumda, mutluluk seviyelerinin arttığı da çıkan sonuçlardan biridir. Bu çalışmada, ilişki yürütme stratejileri konusunda erkek ve kadınlar arasında bir fark bulunamamıştır. Tek fark, erkeklerin kadınları açıklık stratejisini daha fazla kullandıklarını görmeleri yönündedir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Relationship Maintenance Strategies and Marital Satisfaction among Turkish couples by Cemre Torun The present study investigated young Turkish married couples, focusing on how they maintained their marital relationships. The association between relationship maintenance strategies and marital satisfaction was considered. The study was based on the Relationship Maintenance model of Stafford and Canary, who developed the term maintenance strategies and the corresponding scale. The original five strategies of positivity, openness, assurances, social networks and sharing tasks were used. 31 married couples were recruited and were given the Relationship Maintenance Strategy Measure (RMSM) along with marital satisfaction scales. Findings revealed that the use and perception of maintenance strategies were related to marital satisfaction, except for the use of openness. Perception was a stronger predictor of satisfaction than self-report. While the use of positivity was the strongest predictor for both husbands and wives, use of sharing tasks predicted wives' satisfaction, and the use of social networks predicted men's. The perceived use of positivity and assurances were determinants of satisfaction, but the perception of social networks and sharing tasks most predicted wives' happiness. In themaintenance strategy of openness, higher levels of discrepancy between spouses resulted in dissatisfaction. For all strategies, when husbands viewed their wives in a better light than they actually reported, their satisfaction increased. The present study failed to reveal differences between genders in the use of maintenance strategies. In terms of perceived use, husbands perceived their wives as using the strategy of openness at a greater extent. VI