The relationship between bullying tendency, parental acceptance-rejection, and self-concept among seventh grade students
İlköğretim 7. sınıf seviyesinde zorbalık eğilimi, ebeveyn kabul-reddi ve benlik kavramı arasındaki ilişkiler
- Tez No: 162750
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP KIZILTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET İlköğretim 7. Sınıf Seviyesinde Zorbalık Eğilimi, Ebeveyn Kabul-Reddi ve Benlik Kavramı Arasındaki İlişkiler Ayça Turgut Bu çalışmanın amacı; ilköğretimin 7. sınıf seviyesinde zorbalık eğilimi, ebeveyn kabul-reddi ve benlik kavramı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışmanın ilgilendiği diğer iki konu ise cinsiyet ve okul tipi farklılıklarıdır. Yukarıda belirtilen kavramlar arası ilişkilerin incelenmesinin yanısıra; bu çalışma, değişkenler arasındaki nedensel ilişkiyi oluşturulan bir model çerçevesinde araştırmış ve zorbalık eğilimine yol açan faktörleri belirlemeye çalışmıştır. İstanbul'da bulunan iki özel ve iki devlet okulundan 104'ü erkek ve 101'i kız olmak üzere, toplam ikiyüzbeş 7. sınıf öğrencisi Zorbalık Eğilimi Envanteri'ni, Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği'nin anne ve baba formlarım ve Piers-Harris'in Çocuklarda Öz-Kavramı Ölçeği'ni yanıtlamışlardır. Verileri değerlendirmek için T- Testi ve regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, kızlarla karşılaştırıldığında, erkekler anne ve babalarından daha yüksek oranda red algılamaktadırlar ve zorbalık eğilimleri de daha yüksektir. Kızlar ve erkeklerin benlik algısı seviyelerinde ise anlamlı bir fark yoktur. Okul tipi farklılıklarına bakıldığında, özel ve devlet okullarında okuyan öğrencilerin algıladıkları ebeveyn reddi, benlik kavramı ve zorbalık eğilimi seviyelerinde anlamlı bir fark görülmemiştir. VİİİBu çalışmada, zorbalık eğilimi ile ebeveyn reddi arasında pozitif korelasyon, zorbalık eğilimi ile benlik kavramı arasında ise negatif korelasyon bulunmuştur. Benlik kavramı ile ebeveyn reddi arasında negatif korelasyon olduğu saptanmıştır. Regresyon analizleri; erkek olmanın, algılanan ebeveyn reddinin ve düşük benlik kavramının zorbalık eğilimini arttırdığını göstermiştir. Bu çalışma, özel ya da devlet okulunda okumanın algılanan ebeveyn reddine, benlik kavramına ve zorbalık eğilimine bir etkisinin bulunmadığım göstermiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship between Bullying Tendency, Parental Acceptance-Rejection, and Self-Concept among Seventh Grade Students by Ayça Turgut The aim of this study was to investigate the relationship between bullying tendency, parental acceptance-rejection, and self-concept among seventh grade students. Two other concerns of the study were gender and school type differences. Beside investigating correlations, this study has also tried to explain causal relationships within a model developed for this study and tried to find out the factors leading to bullying tendency. Including 104 males and 101 females, a sample of 205 students from the seventh grade of two private and two public schools in Istanbul answered the Tendency for Bullying Scale, mother and father versions of Parental Acceptance- Rejection Questionnaire, and Piers-Harris Children's Self-Concept Scale. T-Tests and regression analyses were used to analyze data. Results indicated that males perceive higher rejection both from their mothers and their fathers and have a higher degree of bullying tendency, compared to females. However, males' and females' levels of self-concept do not differ. In terms of school differences, children from private and public schools have similar degrees of perceived parental acceptance, self-concept, and bullying tendency. VIBullying tendency has found to be positively correlated with parental rejection and negatively correlated with self-concept. Self-concept correlated negatively with perceived parental rejection. Results of regression analyses revealed that being male, perceived parental rejection and low self-concept increase the tendency for bullying. Finally, this study has shown that attending a private or a public school does not affect perceived parental rejection, self-concept, or the tendency for bullying. Vll