Türkiye sahasındaki hikâyeli türküler üzerine bir araştırma
The study on folksong with stories in Turkey
- Tez No: 162789
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLAVER DÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 642
Özet
XI ÖZET DOKTORA TEZİ TÜRKİYE SAHASINDAKİ HİKÂYELİ TÜRKÜLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Merdan GÜVEN Danışman : Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN 2005 - SAYFA : XV+627 Jüri : Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU Prof. Dr. Özkul ÇOBANOĞLU Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN Yrd. Doç. Dr. Selami SÖNMEZ Yrd. Doç. Dr. Gülhan ATNUR Bu incelemede, dünyada ve Türkiye'de yapılan halk müziği çalışmalarının ilk aşamaları hakkında bilgi verilmiştir. Türklerin bilinen en eski çağlarından itibaren Türk topluluklarındaki halk müziği seyri, kronolojik sıraya göre incelenmeye çalışılmıştır. Türk halk türküleri hakkında veriler sunan yerli ve yabancı kaynaklar ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Türkü kavramının ortaya çıkışı ve yayılışı hakkında bilgi sunulmuştur. İlk türkülerin ortaya çıkışı ve Türk topluluklarının eski çağlardaki türküleri hakkında açıklamalar yaparak günümüzdeki türküler hakkında da geniş bilgiler verilmiştir. Ayrıca Türk halk türküleri ile ilgili yapılan sınıflama çalışmalarının irdelenmesini takiben türkülere eşlik etmiş ve halen etmekte olan çalgılar hakkında bilgi verilmiştir. Türkiye sahasındaki türkülerin ezgi yapısı, coğrafi bölgelere göre genel hatlarıyla incelenmiştir. Hikâyeli türkü kavramı etrafında meydana gelen düşüncelere yer verdikten soma Türk halk türküleri içinde, ilk hikâyeli türkü konusu tartışılmıştır. Anadolu'daki hikâyeli türkülerin seyrini takiben Türk hikâyeli türküleri ile halatlar (Avrupa hikâyeli türküleri, Ballade) arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Hikâyeli türkülerin bugünkü durumu ve medyaya yansımaları hususuna dikkat çekilmiştir. Hikâyeli türküler biçim ve içerik yönünden incelenmeye çalışılmış ve özellikle hikâyeleri oluşturan konular üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT Ph. D. THESIS THE STUDY ON FOLKSONG WITH STORIES IN TURKEY Supervisor: Assist. Prof. Dr. Dilaver DÜZGÜN 2005 - SAYFA : XV+627 Jury: Prof. Dr. Bilge SEYÎDO?LU Prof. Dr. Özkul ÇOBANO?LU Assist. Prof. Dr. Dilaver DÜZGÜN Assist. Prof. Dr. Selami SÖNMEZ Assist. Prof. Dr. Gülhan ATNUR İn this study, after giving preliminary information about the first phrases of folkloric music, progression of the folkloric music in Turkish communities going back to ancient ages is chronologically examined. Mentioning the local and foreign sources presenting datas about has been investigated. Presenting necessary information about the origination of first folkloric songs and names given to them previously, current types of folkloric songs are also studied. Moreover, folloving the classification studies concerning Turkish folkloric songs, instruments accompanying those songs are deeply examined and melodiy structure of are folkloric songs in Turkey are presented according to the geographic recions. After introducing the consept of“narrative folkloric songs”(hikâyeli türkü) and thoughts about the concept, the subject of first narrative folkloric song among Turkish folkloric songs is discussed. Progression of narrative folkloric songs in Anatolia and the relations betiween Turkish narrative songs and Ueropean narrative songs (Ballade) are mentioned. în addition, attention is paid to the current situation of narrative folkloric songs and their reflektion to media. While studing narrative folkloric songs in terms of form and content, special emhasis is given to the subjects of narratives.