'Walking Istanbul': Symbolic construction of the city by tourism
'İstanbul yürüyüşleri: Şehrin turizm tarafından sembolik olarak kurulması
- Tez No: 162803
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAFER YENAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
KISA ÖZET istanbul Yürüyüşleri": Şehrin turizm tarafından sembolik olarak kurulması H. Didem Doğan Bu incelemenin amacı İstanbul'a ilişkin turizm söylemini ele almaktır. Başka bir deyişle bu tez, İstanbul'un turizm söylemi tarafından nasıl çerçeve içine alındığını, şehrin sembolik olarak nasıl kurulduğunu incelemektir. Şehrin sembolik olarak kurulması birbiri ile ilişkili iki ayrı boyutta incelenecektin bir tarafta İstanbul'da düzenlenen kültür turlarına bakılarak turizm profesyonellerin şehir ve turist arasında oynadıktan aracılık rolü; diğer tarafta seyahat metinlerinde şehrin temsil edilmesi. Öncelikle, turizmin yirminci yüzyıl sonundaki dönüşümünü inceleyen eleştirel literatür taranacaktır. İkinci olarak, İstanbul'da yaşayanlar için düzenlenen kültür yürüyüşlerinin gösterdiği şekliyle turizm profesyoneUerinin oynadığı aracılık rolü ele alınacaktır. Son olarak, İstanbul hakkında yazılmış rehber kitaplar ve seyahat metinlerindeki temsil dinamikleri incelenecektir. Bu tezde sunulan bulgular 2004 senesinde İstanbul'da yapılan saha araştırmasına dayanmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Walking Istanbul”: Symbolic Construction of the City by Tourism by H. Didem Doğan The aim of this thesis is to analyze the tourism discourse related to Istanbul. In other words, this thesis aim to look at the way tourism discourse frames the city or the way it symbolically constructs the city. The touristic framing of the city will be analyzed on two related dimensions, namely mediation of tourism-related agents in cultural tours, on one hand, and representation of the city in the travel texts, on the other. The first chapter elaborates on the critical literature on tourism that takes into account the transformation of tourist activities at the end of the twentieth century. Second chapter looks at the process of mediation of the city by tourism-related agents, in the case of daily cultural tours that are organized for the residents of the city. And finally, last chapter analyzes some of the main representational dynamics used in travel texts and guidebooks of Istanbul. The research is based on the fieldwork, conducted in Istanbul in 2004.