Çevresel regülasyonların dış ticaret ve yabancı doğrudan yatırımlar ile etkileşimi
The interaction between environmental regulations, foreign trade and foreign direct investment
  1. Tez No: 162805
  2. Yazar: EMRE BELGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
11 ÖZET BELGE, Emre. Çevresel Regülasyonlann Dış Ticaret ve Yabancı Doğrudan Yatırımlar İle Etkileşimi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006 Uygulamalı iktisat yazınında çevresel regülasyonların, dış ticaret ve yabancı doğrudan yatırımlar ile ilişkisini inceleyen çalışmalar olmasına rağmen pek azı aradaki karşılıklı ilişkiyi eşanlı olarak ele almıştır. Bu tezde çevresel regülasyonların, dış ticaret ve yabancı doğrudan yatırımlar ile ilişkisi eş anlı olarak incelenmektedir. Çevresel politikaların dış ticaret ve yabancı doğrudan yatıranlar üzerinde yapabileceği etkiler ve kirlilik-yoğun malların ticaretinin çevre üzerindeki etkileri teorik ve ampirik olarak anlatılmaktadır. Ayrıca dış ticaret ile yabancı doğrudan yatırımlar arasındaki ilişkinin hem teorik hem de ampirik boyutu incelenmektedir. Tezin uygulama kısmında 17 gelişmiş OECD ülkelesinden Türkiye'yi de kapsayan 7 gelişmekte olan ülkeye 1999 senesinde gerçekleşen ihracat ve yabancı doğrudan yatırım ilişkileri ekonometrik olarak tahmin edilmiştir. Ekonometrik analiz, hem çevresel regülasyonlann ihracat ve yabancı doğrudan yatıranlar üzerindeki etkisini, hem de adı geçen ülke gruplan arasında ihracat ve yabancı doğrudan yatıranlar arasındaki ikame/tamamlayıcılık ilişkisini vurgulamaktadır. Ekonometrik tahmin sonuçlan, çevresel düzenlemelerin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olanlara yapılan ihracat ve yabancı doğrudan yatıranlar üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Göreli olarak daha katı çevresel düzenlemelere sahip olan gelişmiş ülkelerde, bu düzenlemeler üretim maliyetini arttırmakta ve ihracatı düşürmektedir. Öte yandan, gelişmiş ülke kirlilik-yoğun endüstrileri çevresel düzenlemelerin daha gevşek olduğu, dolayısıyla maliyet avantajının bulunduğu, gelişmekte olan ülkelere yatıran yapmaktadır. Son olarak, OECD içinde bu iki ülke grubu arasında ihracat ve yabancı doğrudan yatırımların birbirlerinin tamamlayıcısı olduğu yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Çevresel Regülasyonlar, Dış Ticaret ve Yabancı Doğrudan Yatırımlar, Çevresel Kuznets Eğrisi, Ölçek Etkisi, Yapısal Etki, Teknoloji Etkisi, Kirlilik Cenneti Hipotezi, Düzenleyici Şok Hipotezi, Kirlilik Cehennemi, Yerçekimi Modeli
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT BELGE, Emre. The Interaction Between Environmental Regulations, Foreign Trade and Foreign Direct Investment, Master's Thesis, Ankara, 2006 The applied economics literature provides various studies that analyze the interactions between environmental regulations, foreign trade and foreign direct investment separately, however only a few of them focus on these interactions simultaneously. In this thesis, the effects of environmental regulations both on exports and foreign direct investment are examined simultaneously. These effects and the impact of polluting- industry trade on the environment are analyzed both from theoretical and applied points of view. In this study, the theoretical and applied dimensions of the interaction between foreign trade and foreign direct investment is examined as well. In the applied part of the thesis, an econometric model is estimated that focuses on the bilateral exports and bilateral foreign direct investment between the 17 developed and 7 developing, which includes Turkey as well, nations in the OECD for the year 1999. The econometric analysis aims to measure both the effect of environmental regulations on bilateral exports and foreign direct investment and the substitute/complement relationship between exports and direct investment. Empirical findings show that environmental regulation differential between two country groups have significant impact both on bilateral exports and foreign direct investment. Relatively more stringent regulations in developed countries result in higher production cost and therefore have decreasing effect on exports from these countries. Similarly, polluting industries of the developed nations invest in developing countries where the environmental regulations are relatively lower, creating a cost advantage. Lastly, in the OECD the exports and foreign direct investment from developed to developing countries are found to be complement to each other. Key Words Environmental Regulations, Foreign Trade and Foreign Direct Investment, Environmental Kuznets Curve, Scale Effect, Composition Effect, Technology Effect, Pollution Haven Hypothesis, Regulatory Chill, Pollution Halo, Gravity Model