Nuri Paşa (Killigil), hayatı askeri ve siyasi faaliyetleri
  1. Tez No: 162839
  2. Yazar: İSMAİL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
186 ÖZET Tezimiz, Nuri Paşa (Killigil)'in Hayatı Askerî ve Siyasî Faaliyetlerini içermektedir. Nuri Paşa'nın askerlik hayatı, Paşa'nın 1911-1912 Türk italyan Harbinden başlayarak I. Dünya Savaşı Sırasında görev aldığı Trablusgarp(1915- 1918), Kafkas İslam Ordusu Kumandanı olarak Kafkas Cephesi(1918) ve Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandıktan sonra Millî Mücadele'ye katılıp Doğu cephesinde Ermeniler üzerine yapılan taarruz hareketi ile anlatılmıştın^ 921). Siyasî faaliyetleri konusunda ise II. Dünya Savaşında Nazilerle olan ilişkileri anlatılmış ve Kafkas ve Orta Asya Türklüğü için yaptığı mücadelelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
187 ABSTRACT Our thesis includes the military and social life of Nuri Pasha (Killigil). Military life Nuri Pasha begins by the 1911-1912 Turkish-Italian War.After that.he took position in Tripoli during the I.World War(1915-1918).ln 1918,he went to Caucasus Front lines as the commander of Islamic Army of Caucasus and after the Mondros Armistice was signed he joined to the attack on the Armenians on the East Frontlines under commands of Kazım Karabekir Pasha in 1921. About his political activities, his relationsship with the Nazis and his activities for the independence of Caucasus and Middle Asia Turks are known.