Finans sektörü ve siyasal yolsuzluklar
  1. Tez No: 162838
  2. Yazar: ÖZLEM ALICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜMTAZ`ER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Türkiye'nin, birkaç Avrupa ülkesinin bir araya gelerek kurdukları“Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu”ile temelleri atılan ve günümüzde tek ortak Pazar idealini gerçekleştirmek üzere neredeyse tüm Avrupa'yı kapsayacak kadar genişleyen Avrupa Birliği'ne üye olma fikri Türkiye için çok yönlü gelişmenin anahtarı olarak görülmektedir. AB ülkeleri tek ortak pazar ideallerini gerçekleştirmek amacıyla kendi bünyelerinde mevzuatlarını uyumlaştırmaya çalışırken, ülkemizde de Birliğe üyelik başvurusu yaptığı günden bugüne kadar geçen süre içerisinde sürekli olarak iç mevzuatı AB mevzuatına uyumlaştırma çabası politikalara hakim olmuştur. Ülkeler ekonomik, siyasal ve sosyal yapılarının gelişmesi için bir yanda mevzuat çalışmaları yaparken öte yanda bahsi geçen yapıları yıpratan ve büyük zarar veren ve“yolsuzluk”olarak adlandırılan bir olguyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Ülkemizde 80'li yıllarda ekonomik gelişmeyi sağladığı gerekçesiyle yolsuzluklara hoşgörüyle yaklaşılmış olsa da, zamanla ülke ekonomisine kalkınmayı yavaşlatmak gibi çok büyük bir zararının dokunduğu görülmüştür. Ancak yolsuzlukların tek zararı bu değildir. Sosyal yapıda ahlak kurumunu zedelemesi, siyasi alanda yönetilenler ile yönetenlerin uzaklaşması ve yönetenlere yani iktidara olan güvenin ve inancın sarsılması da yolsuzlukların zararları arasında sayılabilir.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin finansal piyasalarıyla tek ortak Pazar'ı düzenleyen mevzuat çalışmalarını, Türkiye'nin üyelik sürecini ve başta ekonomi olmak üzere sosyal ve siyasal alanlarda yolsuzlukların gelişimini ele almaktır. Bu vesileyle önce AB'nin oluşumu ve finans piyasası ile ilgili hukuki mevzuatı ardından da Türkiye'nin AB serüveni ve finans piyasasındaki gelişmeler incelenmiştir. Ayrıca yolsuzluk olgusunun anlamına ve AB'deki ve Türkiye'deki yansımalarına yer verilmiş, sosyal-siyasal-ekonomik hayata etkileri ele alındıktan sonra yolsuzluklara karşı ileri sürülebilecek bazı çözüm önerilerine değinilmiştir..
Özet (Çeviri)
147 ABSTRACT The idea of membership of Türkiye to the European Union, which has founded with the togetherness of some European Countries assembling“European Coal and Steel Community* and about to realizme the ideal of common market and expanded covering almost the whole continent, has been taken as the key of multi dimensional development. While, in order to realize the ideal common market these countries are working on harmonization of their legislation, beginning from the date of membership application to the Union till now, also in our country efforts to adaptation of local legislation to the European Union has been a dominating factor to policies. On one side, While the countries are working on their legislation for the improvement of their political and social structures; on the other hand, they can coma across phenomenon that wears out and damages the said structures. This phenomenon is named as ”corruption". During the 80s, in our country even corruption was taken beneficial, as it was believed that it was backing up progress, in the course of time it became visible that it was giving harm to the economy as slowing down. However the only harm of the corruption is not that, but bruising of moral in social structure, broadening the gap between the leaders and the leaded ones, wekening of the confidence and trust can be given as example to the society and progress.148 The purpose of this study is to consider legislation concerning the financial markets of Türkiye within the single common market, Türkiye's membership processes and evaluation of the corruption on primarily economy, social and political structure. Consequently, first formation the European Union and legislations on financial markets, then Türkiye's Europe adventure and developments on the finance markets is examined. Moreover the reflection of phenomenon of corruption to the European Union and Türkiye is mentioned, after taking effects on the social-political-economical life into consideration, some solution recommendations are brought forward.