Kriz aşamasından sonra uluslararası aktörlerin yeniden yapılandırma sürecindeki rolü
  1. Tez No: 162849
  2. Yazar: ABDULLAH UFUK ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
185 ÖZET Kriz aşamasından sonra uluslararası aktörlerin yeniden yapılandırma sürecindeki rollerini anlayabilmek için öncelikle giriş bölümünde bazı kavramsal fikirler ortaya konmuştur. İnceleme, 1990 sonrası ortaya çıkan Somali, Bosna-Hersek, Kosova ve Afganistan krizlerini müteakip, bu bölge ve ülkelerdeki yeniden yapılandırma çalışmalarını kapsamakta ve Nisan 2004 sonuna kadar meydana gelen olaylar zinciri içerisinde ele alınmaktadır. Yeniden yapılandırma çalışmalarında ele alınacak bölge ve ülkelerin tarihsel gelişimleri ile kriz aşamasındaki olaylara, konunun ana temadan sapmasını engellemek ve hacminin makul kalmasını sağlayabilmek amacıyla çok kısa değinilmiştir. Ele alınan örnek olaylar, öncelikle tarihsel süreç içerisinde irdelenmiş; daha sonra güvenlik alanındaki gelişmeler, insan hakları konusunda yaşanan olaylar, demokrasiye giden yolda geçirdikleri aşamalar ve ekonomik yapılandırmada dikkat çeken hususlar ele alınmıştır. Her örnek olay bölümünün sonunda düzenlenen analiz, o ülke veya bölgenin kendine has şartlarından oluşan çıkarımların belirlenebilmesi için konmuştur. Sonuç bölümünde ise genel bir bakış ele alınmaktadır. Abdullah Ufuk ÖZDOĞAN
Özet (Çeviri)
186 ABSTRACT The introduction puts forward some conceptual ideas to understand the roie of international actors during reconstruction processes after crises. The study covers post-crises reconstruction processes of Somalia, Bosnia-Herzegovina, Kosovo and Afghanistan that occurred after 1990 and analyses the situation in context with a chain of events that happened until the end of April 2004. The historical developments of the regions involving the countries and pre-crises events are mentioned briefly to prevent a turn from the main theme and keep the volume in a balance. The events taken as examples are firstly examined through their historical process; afterwards, developments on security area, events about human rights, developments and phases in founding democracy and striking aspects of economic construction are analyzed. Each analyze prepared at the final stage for each sample event, and is given to identify the output of its own conditions of that country or region. Abdullah Ufuk ÖZDO?AN