Türk folklor arastırmaları dergisi yayıncılığında İhsan Hinçer'in yeri
- Tez No: 162854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
334 ÖZET Türk Folklor Araştırmaları Dergisi, Ağustos 1949'dan Ocak 1980'e kadar 30 yıl boyunca aralıksız olarak yayımlanmış bir halkbilim dergisidir. Derginin sahibi ve yazı işleri müdürü İhsan Hınçer'dir. Türk Folklor Araştırmaları Dergisi'nin Türk halkbilim çalışmaları ve halk bilim dergiciliği içerisinde önemli bir yeri vardır. Bu dergi, Türk halkbilimi için bir okul vazifesi görmüş, halkbilim araştırmaları için çok değerli bir kaynak olmuştur. Çalışmamızda Türk Folklor Araştırmaları Dergisi ve İhsan Hınçer'in Türk Halkbilimine etkisi; halkbilim çalışmaları içindeki yeri ve önemi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Türk halkbilim dergiciliğinin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Birinci bölümde İhsan Hınçer'in hayatı ve halkbilim çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ihsan Hınçer ve Türk Folklor Araştırmaları Dergisi'nin Türk kültürü ve halkbilimine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bölümde ihsan Hınçer'in Türk folklor Araştırmaları Dergisindeki yazıları değerlendirilerek halkbilimiyle ilgili fikirleri ve çalışmaları ortaya konulmuştur. Hınçer'in, TFAD, Folklor Postası Dergisi, Ekekon ve Yeni Konya gazetelerindeki yazı, hikaye ve şiirleri'nin bibliyografik künyeleri verilmiştir. Üçüncü bölümde TFA Dergisi'nde çıkan yazıların“Konu Kaynakçası”hazırlanmıştır. Kaynakçanın sonuna, alfabetik sırayla soyadına göre düzenlenmiş yazar dizini eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
335 SUMMARY Turkish Folklore Researches Periodical is a Folkloric which, starting from August 1949 and continuing up to January 1980, has been published for 30 years without giving any break İhsan Hmçer is the owner and editor in chief of this periodical. Turkish Folklore Researches Periodical has been keeping an important place within the Turkish Folkloric studies and publishing of folkloric periodicals. This periodical has served as a school for Turkish Folklore and became a very valuable source towards the researches conducted in the field of folklore. Through our study, we have tried to dwell on and emphasise the facts such as the influence exerted on the Turkish Folklore by ihsan Hmçer and his Turkish Folklore Researches periodical and we have also tried to signify his place and importance within the conducted Folkloric studies. Our study consists of three main parts. In the introductory part, a general assessment has been made on the publishing of Turkish Folkloric Periodicals. In the first part, a detailed knowledge takes place about the life of İhsan Hmçer and his studies dealing with Folklore. In the second part, we have tried to define the influence which, through insan Hmçer and Turkish Folklore Researches Periodical, had been exerted on the Turkish culture and Folklore. In This part, by interpreting the articles written by insan Hmçer in his Turkish Folklore Researches Periodical, we put forward his ideas and concept of studies pertaining to the Folklore. The bibliographic references of articles, essays, stories and poems written by Hmçer ih the Turkish Folklore Researches Periodical, Folklore Post Periodical, Ekekon and Yeni Konya Newspapers, are given. In the third part, the thematic bibliography of articles published in the Turkish Folklore Researches periodical, has been developed. An index of writers prepared according to the alphetical order, has been attached to the end of thematic bibliography.