Uluslararası kısa vadeli sermaye hareketleri ve Türkiye
- Tez No: 162853
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALEV SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
113 ÖZET Gelişmekte olan ülkeler son yıllarda yüksek bir büyüme trendi yakalamıştır. Bu büyüme genel olarak ihracat artışları ve yabancı sermaye girişlerinden kaynaklanmaktadır. Önceki yıllarda yabancı sermaye girişi kamu nitelikli iken günümüzde özel nitelik kazanmıştır. Sermaye hareketlerinin önemli bir bölümünü oluşturan yabancı doğrudan yatırımlar özel sektör yatırımları olup, yatırım yapılan ülkelerin rekabet gücünü artırmaktadır. Bir diğer sermaye hareketi de portföy yatırımlarıdır. Genellikle ABD ve Japonya kaynaklı olan portföy yatırımları 1990'îı yıllarda önemli miktarda artış göstermiştir. Bu tür sermaye akımları, ulusal kalkınmaya ve yurtiçi sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunmakla birlikte ülkenin ekonomik dengeleri açısından bazı riskler içerebilmektedir. Bu riskler, enflasyon baskısı, ulusal paranın aşırı değerlenmesi, cari işlemler dengesinin kötüleşmesi ve menkul kıymet borsasının aşın değerlenmesi şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Portföy yatırımlarının kısa vadeli olması ve menkul kıymet piyasaları ile döviz piyasalarının finansal derinliğinin olmaması halinde bu riskler krize dönüşebilmektedir. 94 Meksika ve 97 Asya krizinde kısa vadeli yabancı sermayenin önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Genel olarak kısa vadeli fonların piyasalar üzerindeki olası olumsuzluklarını gidermek için, mali piyasaların serbest piyasa114 mekanizmasının bütün unsurlarına adapte edilmiş olması, mali kurumların sermaye ve likidite yeterliliğine sahip olması ve Merkez Bankasının gerektiğinde piyasalara müdahale edebilecek konumda olması gerekir. Deneyimler göstermiştir ki gelişmekte olan ülkelere yönelik kısa vadeli sermaye akımları bu ülkelerin ekonomisi üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Kısa vadeli sermaye girişlerinin çok yüksek likiditeye sahip olması, bu fonların gerek ülkeye girişinde gerekse ülkeyi terk etme aşamasında finans piyasaları başta olmak üzere ekonominin çeşitli alanlarında aşırı fiyat hareketlerine neden olabilmekte ve olayın büyüklüğüne göre finansal krizlere ve reel sektör krizlerine zemin hazırlayabilmektedir. 1990'iı yıllardan sonra, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yaşanan krizlerde, kısa vadeli sermaye hareketlerinin önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Dolayısıyla bu ülkelerde yaşanan krizlerin genel nedenlerinin neler olduğunu tespit etmek, bu krizlerin önceden öngörülebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
115 ABSTRACT Developing countries have recently made great trend of the growth, in general this position results from increasing of export and capital inflows. Previous time, while capital inflows were being characterized by the public sector, now they have come to state of private. The foreing direct invesments, which constitutes the most part of capital flows are the invesment of private sector, the competition power of invested country were increased by foreign direct investments. Portfolyo invesment is another capital flow. Generally, portfolyo invesments, which originate from USA and Japanese, went up fairly in 1990's. Although, this one contribute national development and improvement of domestic capital markets, it can contain some risks for country's economic balances. These risks may be inflation pressure, increase in value of national money, current deficit, and extreme increase in stoch exchange. These risks may lead the crisis if securities market and foreign currency market have not financial depth and portfolyo investments are short term. It is known that short term capital inflows are tragic role in the crises of 94 Mexicio and 97 Asia. Generally, as prevention to negative effects of short term funds on markets must be that fiscal sector adapts to the whole factors of free market, that fiscal associations have capital and liquid capacity. And that control bank interfere markets when it is necessary.116 it is clear that short term capita! flows which towards developing countries may cause negative effects on them. Since short term funds have very much mobility, while they both come in, and leave from country, they may bring about over price volatility in several fields of economy such as financial markerts, and they may lead to financial crises and real sector crises according to greatness of the event. After 1 990's, short term capital flows have played important role in the crises experienced in developing countries such as Turkey. Therefore, to establish the general reasons of crisis in the countries is very important for being foreseen them before.