Giotto'dan Picasso'ya kurgusal yaklaşımlar
Fictional approaches from Giotto to Picasso
  1. Tez No: 162950
  2. Yazar: ORHAN TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GİOTTO'DAN PİCASSO'YA KURGUSAL YAKLAŞIMLAR Orhan TAŞKESEN Danışman: Yrd.Doç.Mehmet KAVUKÇU 2005 - SAYFA : 90 Jüri Üyesi: Yrd.Doç.Mehmet KAVUKÇU Resim sanatında Ortaçağda toplumsal değişimlerle başlayan yeniliklerin temelini oluşturan ressam Giotto oldu. Giotto ile başlayan bu yenilik hareketini, ardılları olan ressamlar almış ve her defasında üzerine bir şeyler koyarak Rönesans'a taşımışlardı. Bu dönemde yaşanan en büyük yenilik bilimsel perspektifin keşfi ve bunun mekanın anlatımında derinlik etkisi için verilişi olmuştur. Daha sonrasında gelen Rönesans, insanı konu almış ve onu yüceltmek için bütün kurguyu insanı merkez alacak şekilde şekillendirmiştir. Michelangelo ile insan ve tanrısal erklerin dengesinin abartılarak verildiği, izleyicinin hayal gücüne bir şeyler bırakan, bu amaçla nesnelerin bazı yerlerinin gölgede bırakıldığı dönem olan Barok Sanatının temelleri atılır. Bütün bu değişimlere karşı çıkan Klasizm taraftarlarının başlattığı bazı geri dönüşler, sonrasında da kompozisyon olarak çok fazla değişimin olmadığı, ama düşünsel manada diğer sanat anlayışlarından ayrılan Romantizm görülür. Ve her şeyin olduğu gibi verilmesi gerektiği düşüncesinde birleşen bir grup ressamın oluşturduğu Realizm, doğayı ve büyük kompozisyonları keşfetti. Elbette insan bu keşifle yetinmedi ve nesnenin öznel görüntüsü ilgilenmek yerine, resmi oluşturan elemanların keşfini denedi ve ışık avcılarının doğaya kendini salıverdiği empresyonizm akımı oluştu. Son olarak ressam yaşadığı duygusallıktan - bilim çağının da etkisiyle- sıyrılarak daha düşünsel boyutlu kompozisyonlar denedi. Cezanne ile ilk etkilerini göstermeye başlayan Kübizm, Picasso ile çerçevesini çizmiş oldu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MA THESIS FICTIONAL APPROACHES FROM GIOTTO TO PICASSO ORHAN TAŞKESEN SUPERVISOR: Asist.Prof.Dr. Mehmet KAVUKÇU 2005-90 pages Member of Examining Comitee: Asisit. Prof.Dr. Mehmet KAVUKÇU In the art of painting,it was Giotto who formed the basis to innovations which started with social changes in the medieval age.This movement of innovation started by Giotto was replaced by its successors and they carried it to the Renaissance with some additions.The greatest innovation in this period was the discovery of the new scientific perspective and its presentation in definition of the place fort he effect of depth.Later on,the Renaissance chose the human being as a subject and formed the whole fiction with a man-centred style. The foundations of baroque art where some parts of objects were shaded with the aim of leaving things for the imagination of the viewer and the balance of human and divine power was given exaggeratedly were laid with Michelangelo. Some returns started by the supporters of the Classicism who were against all those changes and later on the Romanticism where there were not so many changes in terms of composition but different from other artistic styles were seen.And the Realism which was formed by a group of artists who agreed that everything should be given as it is discovered the nature and the big compositions.Naturally man was not satisfied with this discovery and he tried to find out the elements that form the painting rather than being interested in the subjective appearance of the object and there appeared the Impressionism where the hunters of light got into the nature.Finally,artist tried more intellectual compositions getting free of his sensitivity -also with the effect of the scientific age.Cubism the first effects of which we saw with Cezanne,formed its frame with Picasso.