Zekeriya Sertel'in dergiciliği
Zekeriya Sertel's magazine publishing
- Tez No: 162951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN KOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 672
Özet
VIII ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ZEKERİYA SERTEL'İN DERGİCİLİĞİ Emine Bilgehan TÜRK Danışman: Doç. Dr. Ali İhsan KOLCU 2005- 647+24 Jüri: Doç. Dr. Ali İhsan KOLCU Bu çalışmada Türk basımmn önemli simalarından Zekeriya Sertel'in dergiciliği, çeşitli yönleriyle değerlendirilmiştir. Çalışmada Zekeriya Sertel'in“Yeni Felsefe, Büyük Mecmua, Resimli Hafta, Resimli Ay, Sevimli Ay, Sevimli Mecmua”, dergileri ile“Resimli Yıl, Resimli Ay Almanakı”adlı yıllıkları incelenmiştir. Zekeriya Sertel, Osmanlı devletinin son döneminden Cumhuriyetin yerleşmesine kadar geçen devrede dergilerini yayımlamıştır. Bu devir, 1911-1938 yılları arasındadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Zekeriya Sertel'in dergiciliği ve dergilerinin incelenmesi yapılmıştır. İkinci bölümde tüm dergi ve yıllıkların yazar adına ve konu başlıklarına göre tahlili fihristi yer almaktadır. Üçüncü bölümde dergilerin tamamından seçilen bazı yazıların Latin alfabesine aktarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT MASTER THESIS“Zekeriya Sertel's Magazine Publishing”Emine Bilgehan TURK Adsiver: Ass. Prof. Dr. Ali İhsan KOLCU 2005 Page: 647+24 Jury: Doç. Dr. Ali İhsan KOLCU Assist. Prof. Assist. Prof. In this study, Zekeriya Sertel's journalism who is one of the important people of Turkish media is evaluated with its different sides. In the course of the study, Zekeriya Sertel's magazines such as“Yeni Felsefe, Büyük Mecmua, Resimli Hafta, Resimli Ay, Sevimli Ay, Sevimli Mecmua”and almanacks such as“Resimli Yıl, resimli Ay Almanakı”have been examined. Zekeriya Sertel published his magazines from the last period of the Ottoman Empire to the settlement period of the Turkish Republic. It covers the period between 1911 and 1938. This study is comprised of three chapters. In the first chapter, Zekeriya Sertel's magazine publishing and the periodicals have been searched. The second chapter in volves the analyzed index of all the almanacs and magazines according to the topics and authars' names. In chapter three, some of the writings chosen from the magazines hava been transferred in to Latin alphabets.