Türk resminde anıtsal figür
Monumental figure in Turkish painting
- Tez No: 220199
- Danışmanlar: PROF. AYDIN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tarih öncesi insanların magara duvarlarına büyüsel amaçlarla yaptıgı resimlerden günümüze sonsuz degismelere ugrayarak varlıgını sürdüren insan figürü, kendisi de bir insan olan ressamı daima etkilemistir. Bu dünyada yasayan ve insani özellikler tasıyan tanrılara inan Yunanlılar, tanrıların gücü ve yüceligini betimleme istegi ile, diri ve kusursuz vücutlara sahip, zamana karsı önemi ve saglamlıgını koruyacak anıtsal heykeller yapma yoluna gitmislerdir. Bu heykeller insan vücudunun maddi varlıgını en güzel bir biçimde yansıtan anıtsal figür örnekleridir. Resim sanatında Antik Yunan heykellerinin güçlü etkisini ve ihtisamını yakalamaya yönelik ilk adımı atan Giotto, iki boyutlu tuval üzerinde üç boyutlulugun, hacimselligin tasvirini kesfetmis, kendinden sonraki sanatçılara büyük bir açılım saglamıstır. sa'nın bedenini bahane eden Rönesans Ustaları yetkin, güzel ve anıtsal niteliklere sahip insan figürü betimlemede Antik Yunan heykellerini asma yarısına girmislerdir. Giotto'dan bu yana degerlenen insan bedeni Michelangelo'da son kertesine ulasmıs, 19. yüzyıl'da David ile en etkili gerçekligine ve anıtsal varlıgına kavusmustur. 19. Yüzyıl sonrasında fotografın kesfi ve Avrupa'da birbiri ardına gelisen akımlar, sanatçıları güzel ve yetkin insan vücutları betimlemekten uzak farklı amaçlara yöneltmistir. Ancak geçmisin anıtsal figür anlatımına yönelik ustalıgını yeni teknikleri ile birlestiren bazı sanatçılar gelenegini sürdürmüslerdir. Türkiye'de yüz yıllar boyu suret yasagı etkisi altında gelisen resim sanatı, ancak kitap sayfaları arasındaki nakıs resimlerde ifadesini bulmustur. Osmanlı'nın 19. Yüzyıl'da çaga ayak uydurma çabası ile baslattıgı yenilikler ve askeri okullarda resim derslerinin verilmeye baslaması, bu okullarda okuyan ögrencilerin Avrupa'ya gönderilmesi ile baslayan resim serüveni içerisinde, insan figürünün resme hakim olması büyük bir aydın olan Osman Hamdi Bey ile birlikte gerçeklesmistir. Avrupa resmi figürün IV agırlını yitirmesine neden olan ve baska heyecanların pesine düsen modern akımlardan, Avrupa'daki egitimleri sırasında etkilenen brahim Çallı, Hikmet Onat, Zeki Kocamemi, Ali Çelebi, Nurullah Berk, Cemal Tollu gibi Türk sanatçıları yurda döndüklerinde ögrendikleri yeni teknikleri figür temalı resimlerine uygulamıslar ve degisik üsluplarına ragmen insan figürünün agırlıgını hissettiren isler meydana getirmislerdir. Türk Resminde figüre karsı duyulan ilgi ve insanın konu alındıgı anıtsal figür anlatımına dayalı resimler günümüz Türk resim sanatında da varlıgını sürdürmektedir. Benim eserlerimde figür, çogu zaman çevremdekilerin bir yansıması olarak yer alırken gerçekçi bir yaklasımla tasvir edilmektedir. Türk Resminde Anıtsal Figür konusunu temel alan bu eser metninde, konu ile ilgili bazı kavramlar açıklandıktan sonra, anıtsal figürün resimde yer alısı tarihsel bir süreç içerisinde incelenmis, seçilmis bazı yapıtlar üzerinde degerlendirilmis ve son olarak da konunun kendi resimlerime etkileri irdelenmistir. ANAHTAR KELMELER: Anıtsal figür, Antik Yunan, Rönesans, suret yasagı, Osman Hamdi
Özet (Çeviri)
The human figure that, has subsisted its existence by undergoing infinite alterations till today from the pictures drawn by the pre historical men onto the walls of the caves with the bewitchery goals, has at all times imposed upon the artist more who herself/ himself is an artist as well. The Hellenic, believing in the gods living on this world and carrying human features, along with the desire of portraying the power and supremacy of the gods, they had gone to the way of building the monumental sculptures, having fresh and perfect bodies that would preserve their importance and durableness. These sculptures are the samples of the monumental figures reflecting the physical existence of the human being in the best way. Giotto, who had taken the first step directed towards catching the heroic effect and magnificence of the Antique Hellenic Sculptures at painting, discovered the portrayal of the three-dimensionality and volume on the two-dimensional canvas, in consequence of this he provided a great evolution to those artists following him. The Renaissance masters alleging Jesus Christ?s body, started competing with each other to go beyond the Antique Hellenic Sculptures in depicting the human figure, having the competent, appealing and monumental features. The human body that has increased in value since Giotto, reached to its last degree at Michelangelo and attained to its most effective actuality and to its monumental being with David in the 19th century. After the 19th century, the discovery of the photograph and the trends developing one after another in Europe, directed the artists towards the varied aims different from depicting the appealing and perfect human bodies. However, some artists maintained their customs combining their mastery towards expressing of the monumental figures of the past along with their new techniques. The painting that has developed itself under the ban of figure throughout the centuries in Turkey, VI found its expression only at the embroidery pictures between the pages of the books. The innovations launched by the Ottomans in the 19th century with the attempt in order to keep up with the century and giving a start to instruct painting lessons at the military schools, among the painting adventure which started with sending the students educating at these schools to Europe, predomination of the human figure to the picture has been realized along with the big enlightened personality Osman Hamdi bey. During their education in Europe the Turkish artists like brahim Çallı, Hikmet Onat, Zeki Kocamemi, Ali Çelebi, Nurullah Berk, Cemal Tollu who were affected from the modern trends that caused the picture in Europe to lose its significance in point of figure and to go after another excitements, when they came back to their homeland they applied the new techniques that they learnt to their pictures with the figure topic and although their different styles, they composed the works giving the feeling of the significance of the human figure. The interest felt towards the figure in the Turkish Painting and the drawings based on the expression of the monumental figure in which the human being is taken as the subject have been maintaining their existence in the Turkish painting. In my works of art while the figure was taking place as the reflection of those in my vicinity, they are portrayed with a realistic approach. In the text of this work of art taking the subject of the Monumental Figure as the basis in the Turkish Painting, after some terms are explained related with the subject matter, taking place of the monumental figure in the painting within the historical process, evaluated on some selected works of art and lastly the effects of the subject matter on my own paintings have been examined. KEY WORDS: Monumental figure, Antique Greece, Renaissance, image prohibition, Osman Hamdi