Süleyman Nesib (Süleyman Paşazâde Sami Bey)hayatı, sanatı ve eserleri
Süleyman Paşazâde Sami bey life, literory personolity, achievements
- Tez No: 162962
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANA TEZİ SÜLEYMAN PAŞAZADE SAMİ BEY HAYATI, EDEBİ KİŞİLİĞİ VE ESERLERİ Mücahit AKGÜN Danışman: Yard.Doç.Dr. Erdoğan ERBAY 2005 Sayfa: Jüri : Yard.Doç.Dr.Erdoğan ERBAY Bu çalışma, 1866-1917 yılları arasında yaşayan Süleyman Nesib takma adıyla bilinen Süleyman Paşazade Sami Bey' in hayatı, edebi kişiliği ve eserlerini içermektedir. Çalışmamızın ana kaynağı (Süleyman Paşazade Sami Bey, Külliyât-ı Asar ve İhtisâsât, Evkaf-ı İslâmiye Matbaası, İst. 1336) isimli eser oluşturmuştur. Be eser Süleyman Nesib'in ölümünden sonra bir heyetçe hazırlanmış olup, Süleyman Nesib'in hayatı, eserleri, eğitimciliği ve özel mektuplarıyla birlikte, dönemin yerli ve yabancı basınında şair hakkında çıkan yazıları içermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS SÜLEYMAN PAŞAZADE SAMİ BEY LIFE, LITERORY PERSONOLITY, ACHIEVEMENTS Mücahit AKGÜN Adviser: Asist. Prof.Dr. Erdoğan ERBAY 2005 Page: Jury: Asistant Prof.Dr. Erdoğan ERBAY This study, contains the life, literary personelity and achievements of Süleyman Paşazade, who lived between 1866-1917, known with his nichname Süleyman Nesib Süleyman Paşazade Sami Bey, Külliyât-ı Âsâr ve İhtisâsât had been the main source of this study. This achievement had been prepared by a commision after his death and it contains his life, his advievements, his teaching and also with his personal letters, there are comments and writings on local and foreign press about the poet.